Domov Komentáre KLUS: Európske covid certifikáty sú konečne tu

KLUS: Európske covid certifikáty sú konečne tu

0
0

Nie sú žiadnym strašiakom z Bruselu, ale nástrojom, ktorý má uľahčiť voľný pohyb osôb v EÚ.

Letné prázdniny pomaly, ale isto klopú na dvere, no ich oficiálny začiatok bude tento rok významný ešte z jedného dôvodu. Práve na 1. júla je totiž v Európskej únii naplánovaný začiatok platnosti digitálnych „cestovateľských“ certifikátov, teda tzv. covid pasov, ktorým niektorí doteraz zvykli hovoriť aj „zelené“ osvedčenia.

Málokto pritom vie, že túto myšlienku medzi prvými otvorilo v EÚ práve Slovensko. Jasne sme pomenovali našu predstavu, podľa ktorej by mal tento „lístok“ k väčšej slobode pohybu, o ktorú nás pripravil koronavírus, zahŕňať nielen potvrdenie o zaočkovaní proti koronavírusu, ale tiež potvrdenie o teste na COVID-19, resp. získaní negatívneho výsledku, či lekársky dôkaz o prekonaní ochorenia a získaní imunity.

Avšak, ako to už v ére dezinformácií býva zvykom, o čom sa veľa hovorí, o tom sa zvykne aj zavádzať. A tak by som rád uviedol na pravú mieru zopár mýtov o tomto užitočnom nástroji.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: KLUS: Ako cestovať počas pandémie?

1. Digitálne EÚ certifikáty nebudú podmienkou pre voľný pohyb osôb. Ich cieľom od začiatku bolo „len“ výrazne uľahčiť cestovanie v čase pandémie COVID-19.

2. Zavedenie tzv. covid pasov, ktoré budú vydávané zadarmo, neznamená obnovenie kontrol na vnútorných hraniciach EÚ a očkovanie nebude podmienkou vycestovania.

3. Nezabudlo sa ani na ľudí, ktorí nepoužívajú smartfóny. Aplikáciu s QR kódom v digitálnom formáte bude možné nahradiť papierovou formou s tým istým účelom.

Po mesiacoch diskusií s našimi partnermi a poctivých domácich príprav, ktoré mali na starosti naši kolegovia z viacerých rezortov, môžem potvrdiť, že sme na dobrej ceste a naši priatelia z Luxemburska či Bulharska už testujú, ako ľahko a efektívne to celé bude fungovať. Sám som sa o tom s nimi v týchto dňoch rozprával a celé mi to poukazovali.

Ak si teda máme v čase pandémie vybrať zavreté hranice alebo toto, moja voľba je jednoznačná. Navyše, musíme dohliadnuť na to, aby digitálne „zelené“ certifikáty platili len dovtedy, kým sa nákaza nevytratí z našich každodenných životov. Potom už nevidím dôvod, aby sme ich používali.

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ SR za SaSNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…