Domov Komentáre VISKUPIČ: Svetlo na konci tunela

VISKUPIČ: Svetlo na konci tunela

0
0

Všetci sme už unavení. Koronavírus začal ovplyvňovať život ľudí aj spoločnosti už pred vyše rokom. Od začiatku hovorím, že musíme nájsť spôsoby, ako s koronavírusom koexistovať.

S vývojom pandémie toto tvrdenie dostalo postupne iný, oveľa smutnejší význam. S pribúdajúcimi obeťami stále viac vnímame vlastnú zraniteľnosť. Stále silnejšie zneli slová, že koronavírus musíme poraziť. Pri pohľade na zdecimované gastro, neexistujúci turistický ruch, nekonečný núdzový stav, deti dlhodobo mimo škôl či zmeny vo vláde, to skôr vyzerá, že vírus porazil nás.

Rozdelená spoločnosť, psychické problémy mnohých ľudí, pandemická únava, nekonečné hádky na sociálnych sieťach, tiež nie sú synonymom víťazstva. Na mieste je otázka, či urputný boj proti vírusu, neprospieva viac samotnému Covidu ako ľudom. Koronavírus je, a pravdepodobne ešte dlho bude, naším neželaným spoločníkom.

No a ak sa niečoho nevieme zbaviť, je rozumnejšie nájsť efektívny spôsob spolužitia. Jedného dňa (a verím, že ten deň sa blíži) bude Covid pod kontrolou. Víťazstvo? Nie, bude to znamenať, že sme našli spôsob koexistencie, podobne ako s inými chorobami.

Znamená to, že dokážeme vakcínami tlmiť množstvo prípadov, že dokážeme efektívnejšie liečiť vzniknuté prípady a že dokážeme dať dôležitosť aj prevencii a podpore imunity.

Súčasťou života nie je len zdravie, ale aj sloboda. Nemôžeme sa v mene zdravia dlhodobo vzdávať veľkej časti slobody. Situácia všade vo svete, nástupy stále ďalších vĺn, ukazujú, že vírus bude s nami ešte dlhý čas. Čeliť mu a chrániť ľudské životy, bude stáť ešte veľa energie a finančných prostriedkov.

Práve preto ho musíme zvládať čo v najštandardnejšom prostredí. Musíme zabezpečiť normálne fungujúcu spoločnosť a štandardne fungujúcu ekonomiku, aby sme boli schopní generovať financie potrebné na zvládanie situácie.

Nie sme však v bode nula. Vyše milióna občanov už Covid v posledných mesiacoch prekonalo. 750 tisíc ľudí má za sebou aspoň jednu dávku vakcíny. Aj nejaká ďalšia časť populácie, vďaka dokonalej imunite Covid nedostane. Navyše je jar a počasie hrá s nami.
Vidím svetlo na konci tunela.

Marián Viskupič, poslanec NR SR za SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 25/2022: Prezidentkine veto je prelomené, koalícia ešte viac rozhádaná

Jedni prelomili prezidentkine veto s fašistami, druhí hlasovali za prezidentkine veto s fa…