Domov Komentáre VISKUPIČ: Vidím svetlo na konci tunela

VISKUPIČ: Vidím svetlo na konci tunela

0
0

Kým niektoré európske krajiny, vrátane Slovenska, sa zatiaľ len pripravujú na nával pozitívnych prípadov Omicronu, ostatné krajiny už postupne nabiehajú na postpandemickú dobu a spolužitie s covidom v endemickej forme.

Veľká Británia, Írsko, Švédsko ale napríklad aj Mexiko a El Salvador, rušia svoje epidemiologické opatrenia natoľko, že to v ich krajinách pomaly vyzerá ako návrat do čias spred pandémie.

Veľká Británia ruší právne trestanie a pokutovanie neizolovania sa po styku s pozitívnym a nosenie rúšok v interiéri. Mexiko, El Salvador a Švédsko už nevyžadujú preukázanie sa negatívnym testom pri vstupe do krajiny.

Pri príchode do Mexika už nemusíte dokonca vypĺňať nijaké tlačivo. Aj Francúzsko, ktoré pristupuje k pandémii rázne a striktne, deklarovalo že opatrenia zostanú v platnosti iba do momentu, kým budú dávať epidemiologický zmysel.

Teší ma, keď čítam pozitívne správy zo sveta o uvoľňovaní opatrení. Prináša to totiž silnú nádej, že na systém spolužitia s Covidom prejdeme aj my.

Aby som bol objektívny, tešia ma aj správy o postupnom uvoľňovaní na Slovensku. Autoškoly a lyžiarske školy už môžu pokračovať s kurzami vo forme OTP, do väčšiny obchodov sa ľudia dostanú v režime ZÁKLAD bez Covidpassu.

V pondelok bolo schválené, že karanténa a izolácia sa skracuje na päť dní. Aj keď to zatiaľ nie sú najzásadnejšie zmeny, verím, že po odznení Omicronu nás čakajú svetlejšie dni.

Už dlhšie sa k pandémii vyjadrujem v tom zmysle, že som presvedčený, že sa s koronavírusom jednoducho musíme naučiť žiť. Nie každý je s mojím názorom stotožnený.

Ale vidím, že predstavitelia vlád niektorých iných štátov, vrátane veľmocí, vnímajú situáciu podobne. To, že aj nový český premiér Fiala prišiel na Slovensko s mottom – musíme sa naučiť s Covidom žiť, vnímam ako návrh nového smerovania v regióne strednej Európy.

Po ekonomických a sociálnych škodách, ktoré napáchala pandémia, je čas na uvoľňovanie opatrení predovšetkým pre uzdravenie ekonomiky.

Živnostníci, malé firmy, gastro, turizmus, kultúra, šport…všetci na svoje prežitie nevyhnutne potrebujú hlboký a voľný nádych.

Marián Viskupič, poslanec NR SR za SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…