Domov Šport Z hviezdy skokanských mostíkov na dno spoločnosti. Matti Nykänen prehral boj so životom

Z hviezdy skokanských mostíkov na dno spoločnosti. Matti Nykänen prehral boj so životom

0
0

Fín Matti Nykänen patril medzi najlepších skokanov na lyžiach všetkých čias. Nie nadarmo mal prezývku „lietajúci Fín“. Jeho kariéra bola ohromujúca. V 80- tych rokoch minulého storočia bol takmer neporaziteľný. Jeho život však výrazne poznačil alkohol, ktorý ho dostal až na dno spoločnosti. Jeho trápenie sa skončilo minulý týždeň, keď zomrel vo veku 55 rokov.

Meno Matti Nykänen bolo synonymom úspechov, avšak žiaľ aj veľkej kontroverzie, ktorá vychádzala najmä z jeho osobného života.

Obrovské úspechy

Matti Nykänen vyhupol na vrchol už v roku 1982, keď sa stal po prvýkrát majstrom sveta. V roku 1983 vyhral Turné 4 mostíkov a po prvýkrát v kariére aj Svetový pohár.

V roku 1984 ovládol veľký mostík aj na olympiáde. Navyše pridal ešte striebro zo stredného mostíka. Od skvelého skokana to však ani zďaleka nebolo všetko.

Do roku 1988 vyhral svetový pohár ešte ďalšie 3 razy, okrem toho si pripísal ďalšie víťazstvo na Turné 4 mostíkov, stal sa majstrom sveta v letoch na lyžiach a 4-krát ovládol so svojimi kolegami tímovú súťaž na veľkom mostíku na majstrovstvách sveta.

Najlepší pod kruhmi

Absolútny vrchol prišiel na Zimných olympijských hrách v Calgary v roku 1988. Dostal sa na najvyšší stupienok vo všetkých troch súťažných kategóriách a stal sa vôbec prvým skokanom na lyžiach, ktorý dokázal získať na jednej zimnej olympiáde 3 zlaté medaily.

Dominoval postupne na strednom i veľkom mostíku a doviedol svoj tím k víťazstvu aj v súťaži družstiev na veľkom mostíku. Okrem toho, že bol prvým skokanom na lyžiach, ktorý si z jednej olympiády odniesol 3 zlatá, spoločne s holandskou rýchlokorčuliarkou Yvonne van Gennip sa stal aj najúspešnejším športovcom týchto hier.

Matti je dodnes s piatimi olympijskými medailami (z toho 4 zlaté) najúspešnejším skokanom na lyžiach. Jeho kariéru však poznačil alkohol a v roku 1991 sa musel s lyžami rozlúčiť.

Pády a návraty

V roku 1994 sa pokúsil o návrat na skokanské mostíky. Jeho zúfalá životospráva mu v tom však zabránila. Na svoje úspešné roky si spomenul v roku 2008, keď sa vrátil opäť na mostík a opäť to bol starý dobrý Matti.

Na veteránskych majstrovstvách sveta nenašiel premožiteľa. Ak sa jeho fanúšikovia tešili, že skvelý skokan je späť, mýlili sa. Na Vianoce 2009 obletela médiami informácia, že Matti napadol svoju manželku a spôsobil jej rezné rany.

Nie po prvýkrát bol zatknutý a odsúdený. Jedinečný športovec s pohnutým vnútrom a súkromným životom na skokanských mostíkoch zabúdal na svoje problémy a spomínal si na svoje lepšie časy. V roku 2011 zopakoval triumf na majstrovstvách sveta veteránov.

Vietor v plachtách a alkohol v krvi

Fenomenálny skokan na lyžiach však osobný život až taký úspešný nemal. Ešte počas aktívnej kariéry mal problém dodržiavať športovú životosprávu.

Dokonca takmer neštartoval na úspešných olympijských hrách v Calgary. Choroba, ako oficiálny dôvod jeho neskoršieho príchodu do dejiska olympiády, sa s odstupom rokov ukázala ako zásterka jeho problému s alkoholom.

Šport bol pravdepodobne jedinou vecou, ktorá Mattiho ako tak držala nad vodou. Po skončení s aktívnou kariérou údajne prepadol drogám, neslávne známe sú jeho manželstvá (a rozvody), ktoré sa nezaobišli bez domáceho násilia.

S manželkou Merjou

Za násilie bol dokonca odsúdený na 26 mesiacov odňatia slobody. Jeho trest bol skrátený, ale krátko po svojom prepustení bol zatknutý za domáce násilie opäť. Dostal ďalšie 4 mesiace.

Jednoducho, zdá sa, že tak ako s alkoholom v krvi dokázala lietať za víťazstvami, nedokázal s ním kontrolovať svoj súkromný život. Skúšal to dokonca aj ako rockový spevák.

Lásku k drogám a alkoholu a s tým súvisiaci nedostatok peňazí sa vraj pokúšal riešiť ponúkaním sexu po telefóne ale aj ako striptér.

Jeho večný boj so životom skončil 4. februára tohto roka. Príčiny smrti zatiaľ verejnosti nie sú známe.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…