Domov Zahraničie Zákaz nosenia masiek počas protestov nezabránilo novým protestom v Hongkongu

Zákaz nosenia masiek počas protestov nezabránilo novým protestom v Hongkongu

0
0

Ani právna regulácia, ktorú sa snažia oficiálni predstavitelia Hongkongu uviesť v platnosť ohľadne zahaľovania tváre, nezabránila ďalším masívnym víkendovým protestom v Hongkongu.

Hongkonský zákon o mimoriadnych udalostiach, ktorý bol znova aktivizovaný po prvýkrát od roku 1967, by mal vrátiť ulice Hongkongu naspäť do normálu.

Aspoň tak to prezentuje súčasná hongkonská správkyňa Carrie Lamová, ktorá má za to, že po viac ako štyroch mesiacoch protestov je potrebné prijať silnejšie opatrenia proti protestujúcim.

Je pravdou, že ulice Hongkongu posledné mesiace vyzerajú viac ako bojisko, než mesto jednej z najrozvinutejších oblastí Číny. No na druhú stranu treba uviesť, že protestujúci vyšli do ulíc práve preto, aby zastavili silnejúci vplyv úradov a Číny v tejto oblasti.

Nosenie masiek podľa protestujúcich nie je zločin.

Vláda sa vrátila k 50 rokov starému zákonu

Oficiálne úrady v Hongkongu sa po 50 rokoch odvolali na zákon ešte z koloniálnej éry o mimoriadnych udalostiach, ktorý zakazuje ľuďom nosiť na verejných zhromaždeniach masky.

Zákon o mimoriadnych udalostiach dáva vláde rozsiahle právomoci, môže prikázať zákaz vychádzania, ale tiež zaviesť cenzúru médií a kontrolu nad prístavmi a dopravnými spojeniami. Nateraz podľa tohto zákona nadobudla účinnosť iba časť zákona, a to zákaz nosenia masiek.

Protesty zákaz masiek nezastavili

Ani tento zákaz nezabránil vyjsť minulý víkend do ulíc desaťtisícom protestujúcich, ktorí takto vyjadrili svoj nesúhlas so súčasnou vládou Hongkongu.

Ulice mesta opäť zachvátili požiare, protestujúci rozbíjali výklady a tiež postavili barikády na hlavných cestách. Hnev ulice sa teraz obrátil proti nariadeniu správy mesta, kedy nariadenie považujú za ďalší prejav zasahovania do ich práv.

Polícia zakročila proti protestujúcim opäť slzným plynom a vzájomné potýčky si vyžiadali aj zranených. Teda víkendové násilie, ktoré nasledovalo po podobných stretoch počas oznámenia vstupu zákona o mimoriadnych udalostiach do platnosti z piatka, ukazuje na nekončiace nepokoje.

Nateraz nevyzerá, že by oficiálne úrady akýmkoľvek opatrením tieto protesty oslabili. Odporcovia tohto zavedeného opatrenia už podnikli aj právne kroky a napadli zákaz na súde, no ten ešte nerozhodol.

Čo znamená výkon nariadenia v praxi

Opatrenie, ktoré vstúpilo do platnosti, zakazuje komukoľvek nosiť masku na verejných zhromaždeniach. Teda akýkoľvek materiál, vrátane zafarbenia tváre, ktorý zakrýva tvár osoby.

Výnimky sú len z náboženských, lekárskych alebo iných profesionálnych dôvodov, pričom polícia je oprávnená zastaviť a prehľadať kohokoľvek, kto má masku na verejnom priestranstve a tiež môže požadovať, aby si ju osoba odstránila.

V prípade porušenia tohto zákazu počas protestov môže byť každému porušujúcemu udelená pokuta vo výške približne 2 700 eur a tiež môže za neuposlúchnutie hroziť až 12 mesiacov väzenia.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

V „bubline“ skončila jedna éra a aj tím, ktorý neprehral

Basketbalová NBA, ktorá si pre svoje dokončenie aktuálnej sezóny zvolila areál Disney Worl…