Domov Cestovanie Zaujímavosti z dejín ostrovnej krajiny Maurícius, ktorá v minulosti zohrala nejednu významnú úlohu

Zaujímavosti z dejín ostrovnej krajiny Maurícius, ktorá v minulosti zohrala nejednu významnú úlohu

0
0

Maurícius je ostrovná krajina v juhozápadnej časti Indického oceánu. Zahŕňa hlavný ostrov Maurícius a okolité ostrovy Rodrigues, Agalega, St. Brandon a Cargades Carajos. Ostrovy vznikli v dôsledku sopečnej činnosti, ku ktorej došlo asi pred 8 miliónmi rokov. Pripravili sme si článok, v ktorom sa dozviete nejednu zaujímavosť z histórie tohto miesta.

Arabi boli prví ľudia, ktorí obývali Maurícius

Arabskí námorníci sa už v stredoveku stali prvou zaznamenanou skupinou ľudí, ktorá navštívila ostrov Maurícius. Niektorí odborníci kvôli prítomnosti niekoľkých voskových tabliet spochybňujú, či práve Arabi prišli na Maurícius naozaj ako prví.

Keďže tablety neboli správne udržiavané, ich pôvod nie je možné overiť. Prvými Európanmi, ktorí navštívili ostrov, boli Portugalci, ktorí prišli na toto miesto začiatkom 16. storočia.

Maurícius bol kolonizovaný tromi krajinami

Holanďania boli prvou európskou mocnosťou, ktorá mala kontrolu nad ostrovom Maurícius, no nedokázali naplno využiť potenciál ostrova a v roku 1710 ho opustili.

O päť rokov neskôr ovládli ostrov Francúzi a ich vláda trvala až do roku 1810. Najefektívnejším francúzskym guvernérom Maurícia bol Bertrand‑François Mahé de La Bourdonnais.

Počas jeho vlády prosperovala ekonomika ostrova. Briti prevzali kontrolu nad Mauríciom po tom, čo sa ho Francúzi vzdali.

Maurícius bol pre obchod v Indickom oceáne nevyhnutný

Pred dokončením Suezského prieplavu sa krajiny v Európe museli pri obchodovaní s krajinami na východe spoliehať predovšetkým na Indický oceán.

Vďaka svojej polohe sa stal Maurícius najlepším miestom pre krajiny, ktoré chceli ovládať obchodnú cestu v Indickom oceáne.

Maurícius bol popredným producentom cukru v Britskej ríši

Počas francúzskej vlády Maurícia boli obyvatelia podporovaní v pestovaní cukrovej trstiny. Keď prevzali kontrolu nad ostrovom Briti, našli živý cukrovarnícky priemysel, ktorý vylepšili rôznymi opatreniami.

Najvýznamnejším faktorom, ktorý viedol k rastu priemyslu, bolo zvýšenie počtu a účinnosti cukrovarov.

Hlavné mesto je jedným z najstarších miest v krajine

V roku 1638 sa Port Louis už využíval ako prístav, hoci Francúzi zvyšovali štatút mesta. Port Louis bol vyhlásený za administratívne centrum vlády, keď bol Maurícius v roku 1735 pod francúzskou vládou.

Jedným z hlavných dôvodov rýchleho rastu mesta bolo, že bol chránený pred silným vetrom pohorím Moka.

Na Mauríciu bolo otroctvo bežné

Prví otroci prišli na Maurícius z ostrova Madagaskar. Odvetvie pestovania cukrovej trstiny bolo na Mauríciu postavené práve „na chrbte“ zotročených ľudí, ktorí pracovali dlhé hodiny bez vhodného finančného ohodnotenia. Briti vyhlásili otroctvo na Mauríciu v roku 1835 za nezákonné.

Maurícius hral dôležitú úlohu v druhej svetovej vojne

Počas druhej svetovej vojny Briti vnímali Maurícius ako miesto s veľkou strategickouhodnotou. Postavili tam námornú základňu a neskôr rozšírili svoju vojenskú prítomnosť na ostrove o leteckú stanicu.

Maurícius zohral dôležitú úlohu najmä pri niekoľkých protiponorkových operáciách. Jednou z najdôležitejších úloh, ktorú Maurícius vo vojne mal, bolo zbieranie spravodajských informácií.

Mauritánska vlajka sa označuje ako Štyri pásma

Keď v roku 1968 Maurícius získal nezávislosť, jednou z prvých vecí, ktorú vláda urobila, bolo prijatie vlajky, ktorá by symbolizovala to, čo národ reprezentoval.

Prvá farba na vlajke je červená, čo predstavuje krv, ktorá sa preliala, keď občania bojovali za nezávislosť. Modrá znamená Indický oceán, ktorý zohráva významnú úlohu v maurícijskej ekonomike.

Žltá symbolizuje svetlú budúcnosť, v ktorú dúfa vláda pre svojich občanov. Posledná farba na vlajke je zelená, čo predstavuje prosperujúcu vegetáciu v krajine.

Radoslav Hoppej, foto: depositphotosNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…