Domov Slovensko Zomrel Stano Dančiak

Zomrel Stano Dančiak

0
0

V nedeľu ráno šokovala Slovensko správa o tom, že nás opustil jeden z najvýznamnejších hercov našej doby. Stano Dančiak zomrel v bratislavskej nemocnici v noci zo soboty na nedeľu.

Herec a komik, ktorý sa okrem účinkovania vo filmových snímkoch preslávil aj dabingom, zomrel podľa oficiálnych informácií v spánku, pričom bolo známe, že už dlhodobo bojuje so zdravotnými problémami.

Stano Dančiak (*1942 – †2018)

Narodil sa 26. októbra 1942 v Bratislave. Pred kameru sa postavil už v 60. rokoch minulého storočia a zahral si v snímkach ako Námestie svätej Alžbety (1965) Vladimíra Bahnu, Kým sa skončí táto noc (1965) Petra Solana či Vrah zo záhrobia (1966) Andreja Lettricha.

S týmito režisérmi spolupracoval i v 70. rokoch minulého storočia, a to napríklad na filmoch Skrytý prameň (1973) či Prípad krásnej nerestnice (1973). V roku 1975 sa objavil v populárnej komédii Sebechlebskí hudci.

Diváci a diváčky si ho môžu pamätať aj zo snímok Svědek umírajícího času (1990), Lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý (1992), Lea (1996) alebo Rivers Of Babylon (1998). Spolupracoval tiež na krátkych filmoch ako Fricasse (2003), Nazdravíčko (2005) a Šimijé (2005).

Známy bol aj ako dabingový herec. Jedným z jeho nezabudnuteľných výkonov je prepožičanie hlasu svojráznemu mimozemšťanovi Alfovi. Herec dlhé roky bojoval s cukrovkou, v dôsledku ktorej tiež stratil zrak.

Chýbať bude nielen hereckej obci

Okrem jeho hereckých kolegov, smútia za Dančiakom aj fanúšikovia a k jeho odchodu sa vyjadrili aj traja najvyšší ústavní činitelia.

Andrej Kiska, prezident SR:
„Mimoriadny talent, možno najmä komický, ktorý však nikdy neprekročil hranice toho, čo vtipné je a čo už nie. S čitateľným nadhľadom, a zároveň vždy s hlbokým porozumením, z ktorého vyvierali aj jeho silné občianske postoje. Takto si ho budeme pamätať, pretože na Stana Dančiaka nemožno zabudnúť.“

Andrej Danko, predseda NR SR:
„Slovensko sa dozvedelo dnes veľmi smutnú správu. Opustil nás legendárny herec Stano Dančiak vo veku 75 rokov. Fanúšikov si získal nielen z divadelných dosiek a filmov, ale i nenapodobniteľným dabingovým hlasom. V roku 2011 bol uvedený za celoživotné dielo do siene slávy. Česť jeho pamiatke.“

Peter Pellegrini, predseda vlády SR:
„Dokonalý predstaviteľ mnohých filmových a divadelných postáv, ale aj legendárny hlas inšpektora Derricka, Alfa či sluhu Jamesa sa dnes odobral za svojimi priateľmi do hereckého neba. Stano Dančiak bol nielen skvelým hercom, ale aj zásadnou súčasťou svedomia národa svojimi zásadovými postojmi za slobodu a demokraciu. Maestro, vďaka za všetko, čím ste za svoj hodnotný život obohatili slovenský národ.“

Úprimnú sústrasť pozostalým a česť pamiatke Stana Dančiaka vyjadruje aj redakcia týždenníka Koment.

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Ako sa trénuje v zahraničí

Šport je najlepším spôsobom, ako robiť krajine dobré meno v zahraničí. Ten náš je však už …