Domov Ekonomika Do výberového konania na Finančnú správu sa zapojila „iná latka“ z Čiech aj Hegerova poradkyňa

Do výberového konania na Finančnú správu sa zapojila „iná latka“ z Čiech aj Hegerova poradkyňa

0
0

Mohlo by sa zdať, že s výnimkou vydareného výberového konania na šéfa Rozpočtovej rady sa ministerstvu financií tento úspech nepodarí zopakovať, opak je však pravdou. Veľmi ostro sledované výberové konanie na funkciu prezidenta Finančnej správy však v rozsahu transparentnosti Rozpočtovú radu ešte prekonalo.

Koncom septembra aj napriek všeobecnému očakávaniu priamej nominácie jeho poradkyne Renáty Bláhovej minister Heger vyhlásil verejné výberové konanie na prezidenta Finančnej správy.

Mená, ktoré ako hodnotiteľov minister Heger vybral sú aj na verejnosti známe – voči menám ako je bývalý guvernér Národnej banky Šramko, predsedovia dvoch kľúčových ekonomických výborov parlamentu Viskupič a Kremský, dvaja známy protikorupční aktivisti Šípoš a Petková, dočasná prezidentka Finančnej správy Klučková, či vrcholní predstavitelia ministerstva financií Gmiterko a Jančík s určitosťou nemožno nič namietať.

Ako informovalo ministerstvo, do súťaže o tento post sa prihlásilo celkom 14 kandidátov z bánk, nadnárodných spoločností, domácich firiem, Finančnej správy a dokonca aj dvaja kandidáti českej národnosti, čo otvorenosť tohto výberového konania iba podčiarkuje a dáva nádej nato, že minister financií si vyberie kandidáta, ktorý pozametá aj menej čisté kúty súčasnej slovenskej Finančnej správy a tým podporí Hegerovu ideu o oprášení klenotu Ministerstva financií.

Skúsení aj mladá krv

Celkový pohľad na výberové konanie, ktoré na sociálnych sieťach sledovalo cez 30 tisíc divákov bol v celku príjemný.

Odbornosť komisie a jej otázok naozaj aj v priamom prenose vyvolávala dojem dobre pripraveného výberového konania a naozajstnej vôle vybrať tých najlepších kandidátov.

Najdôležitejší boli však jednotliví kandidáti, medzi ktorými sa objavili skúsení zamestnanci Finančnej správy akým je bezpochyby pán Burák, až po mladších zamestnancov ako bol pán Drška, ktorým však možno vyčítať ich doterajšiu neskúsenosť v riadení väčších organizácií iba ťažko.

Skôr zaujala ich vôľa zmeniť Finančnú správu, čo opäť dáva nádej, že táto inštitúcia poznačená mnohými škandálmi z čias šéfovania Imreczeho a Wittenbergerovej má vďaka odvahe kandidátov predstúpiť pred veľmi ťažkú výberovú komisiu ako bol pán Drška nádej na hĺbkovú reformu.



Vypočutia sa zúčastnilo aj niekoľko adeptov na tento post s významnými životnými skúsenosťami.

Príbehy a bývalé pracovné pozície pani Grussovej, pána Hodossyho či pána Halása sú aj napriek menšej aktuálnej znalosti kľúčových problémov Finančnej správy s istotou tým, čo sa v priebehu tak významného výberového konania všeobecne očakávalo a čo splnilo ideu možnosti výberu zo širokého spektra kandidátov.

Vopred rozhodnuté? Určite nie…    

Kto očakával, že je podľa reakcií niektorých novinárov, ktorí absolútne favorizovali Hegerovu poradkyňu Bláhovú, rozhodnuté, musel zažiť veľmi príjemné prekvapenie, čo spôsobil majstrovský ťah Hegerovho ministerstva rozšíriť informáciu o výberovom konaní na prezidenta Finančnej správy Slovenskej republiky aj v Čechách.

Predpokladaný efekt tohto kroku sa priam zosobnil v účasti dvoch kandidátov českej národnosti – pána Altmana a pána Žežulku, ktorí aj napriek zdanlivej nevýhode nielenže preukázali znalosť prostredia slovenskej Finančnej správy, ale podľa vyjadrenia jedného z členov výberovej komisie, ktorý si aj po ukončení priameho prenosu pána Žežulku nechal zapnutý mikrofón, „to bola iná latka“.

Už podľa samotného priebehu výberového konania muselo byť divákom jasné, že kľúčový boj o post šéfa Finančnej správy na Slovensku sa odohrá medzi dvomi kandidátmi – Renátou Bláhovou a Jiřím Žežulkom.

Kto je Bláhová a kto je Žežulka?

Práve Bláhová, ktorá od samého začiatku na seba priťahovala pozornosť ako kandidátka, ktorú si podľa niektorých médií minister financií Heger „vopred vybral za novú prezidentku Finančnej správy“, dosť prekvapila, žiaľ v opačnom slova zmysle.

Jej analýza preukázala, že príjem štátneho rozpočtu stojí najmä na pleciach spotrebných daní a DPH, čo však hneď vyvrátila úvahou o tom, že sa sústredí na daň z príjmu, čo aj pre amatérskych účtovníkov pôsobilo ako totálny zmätok.

Klinec celej vízie Finančnej správy dala jej úvaha o tom, že na realizáciu svojej vízie „podľa rakúskeho modelu“ potrebuje aspoň desať rokov, čo je pri frekvencii striedania prezidentov Finančnej správy v menej ako štvorročných obdobiach krok do vesmíru vlastných predstáv…

Objektivitu výberového konania potvrdil aj pán Šípoš z Transparency International, ktorý sa pani Bláhovej aj napriek tomu, že tejto organizácii pred 3 rokmi darovala finančné prostriedky, opýtal, že v prípade spoločnosti, ktorej je v súčasnosti vlastníčkou aj konateľkou, na verejne dostupných finančných portáloch zaznamenal aj pri viac ako 2-miliónových tržbách za rok len minimálne zaplatené dane z príjmov.

Odpoveď, ktorá mala poukázať na to, že si zisk vlastníčka spoločnosti (pani Bláhová) vyplatila ako dividendu, bola viac ako neurčitá, najslávnejšie chvíle ju však iba čakali pri otázke na klientov, ktorým poskytovala poradenstvo pri správe daní.

Poradenstvo pre spoločnosť Istrokapitál, Penta či firmám bývalého prezidenta Andreja Kisku pravdepodobne nevzbudili žiadnu dôveru voči komisii, ale ani voči verejnosti, ktorá na to veľmi búrlivo reagovala na sociálnych sieťach…

Po vystúpení pani Bláhovej a otázkach niektorých členov výberovej komisie z organizácií, kde pracujú jej rodinní príslušníci, snáď už nikto nepredpokladal, že na rad príde aj kandidát, ktorého sociálna sieť Finančnej správy na Slovensku označila ako „nádej“ ale aj „superstar“.

Do výberového poradia sa totiž dostal bývalý šéf Finančnej správy v Českej republike pán Žežulka, ktorý nezaujal iba „cudzím“ jazykom, ale aj znalosťou slovenskej Finančnej správy o dve triedy vyššou ako tomu bolo v prípade ostatných účastníkov výberového konania vrátane Bláhovej.

Iná latka – Žežulka“, ktorá je u našich priateľov v Čechách autorsky podpísaná nielen pod daňovú kobru (autorom názvu je český premiér Andrej Babiš aj napriek tomu, že daňová kobra fungovala už rok pred nástupom vlády premiéra Sobotku), ale aj pod spustenie zavedenia systému kontrolných výkazov na daň z pridanej hodnoty aj napriek  tomu, že na Slovensku nie je príliš známy, jedným slovom – oslnil, čo sociálne siete ocenili návalom pozitívnych reakcií.

Dôsledná odpoveď pána Žežulku na otázky pána Šramka týkajúce sa účinnej ľútosti, pani Bílikovej týkajúce sa kontroly spotrebných daní, pani Klučkovej týkajúce sa oprávok v daňových priznaniach, či člena legislatívnej rady vlády Kálavského ohľadom využitia e-faktúry pri kontrole verejných obstarávaní presvedčila, že ťah ministra Hegera rozšíriť toto výberové konanie aj na Českú republiku sa viac ako vydaril.

Aké bude Hegerove finále?    

Finančná správa, ktorá dnes zamestnáva viac ako deväť tisíc z drvivej väčšiny poctivých ľudí dúfajúcich v zmenu doterajšieho klientelistického fungovania tejto inštitúcie za posledných 8 rokov, v týchto dňoch hrá svoj kľúčový zápas, z ktorého môžu byť dve východiská – rozhodnúť sa pre Renátu Bláhovú s množstvom potenciálnych konfliktov záujmov alebo do funkcie prezidenta Finančnej správy menovať pre ministra Hegera neznámeho, ale zároveň aj mimoriadne skúseného a podľa vypočutia odborne špičkového uchádzača Žežulku, bez prepojení na klientov súčasnej Finančnej správy.

Držme preto pánu ministrovi Hegerovi palce, aby sa rozhodol pre tú alternatívu, ktorá zohľadní jeho vlastnú víziu „oprášenia klenotu ministerstva financií“.

Dnes ťažký, ale zásadne dôležitý deň strávený na výberku prezidenta/tky Finančnej správy.
Je to kľúčová pozícia a…

Uverejnil používateľ Marián Viskupič Pondelok 19. októbra 2020

 

Martin Sokol, foto: SITA



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin14
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Ramos v rekordnom zápase zahodil dve penalty

Dvadsaťpäťkrát bol z bieleho bodu v reprezentačnom drese neomylný a potom prišli dve zahod…