Domov Zahraničie Šefčovič pripúšťa, že EÚ sa s Britániou nedohodne

Šefčovič pripúšťa, že EÚ sa s Britániou nedohodne

0
0

Veľká Británia možno nakoniec opustí Európsku úniu bez dohody o podobe budúcich obchodných vzťahov. Pripustil to už aj podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič.

Novú dohodu medzi Európskou úniou a Veľkou Britániou o nastolení obchodných vzťahov je nutné uzatvoriť do konca tohto roka.

Aj keď sa to podarí, bude nasledovať náročný schvaľovací proces, čo fakticky znamená, že vyjednávačom zostávajú na dohodu menej ako štyri týždne, upozornil slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič.

Sporný zákon na ceste k schváleniu

Vládu premiéra Borisa Johnsona predstaviteľ komisie ďalej kritizoval za predloženie legislatívy, ktorá dáva Londýnu právo ignorovať určité časti platnej brexitovej dohody z januára tohto roka. Možnosť, že únia pristúpi k zmenám jej obsahu, Šefčovič vylúčil.

„O úplnej a včasnej implementácii dohody o vystúpení sa jednoducho nebude diskutovať,“ povedal podpredseda komisie v Európskom parlamente (EP).

Návrh zákona o vnútornom trhu Spojeného kráľovstva minulý týždeň schválila dolná komora britského parlamentu.

Ak začne platiť, Spojenému kráľovstvu dá právomoc ignorovať ustanovenia brexitovej dohody o obchode do a zo Severného Írska, ktoré zdieľa 500-kilometrovú hranicu s Írskou republikou – členským štátom EÚ.

Zástupcovia únie sa obávajú, že by to mohlo viesť k znovuzavedeniu tvrdých hraníc a narušeniu stability, ktorá je základom mieru v Severnom Írsku od Veľkopiatkovej dohody z roku 1998.

Ani prechodné obdobie nestačí

Veľká Británia úniu formálne opustila v januári. V zmysle dohody o brexite je ale do konca tohto roka väčšina unijných regulácií pre krajinu záväzná.

Prechodné obdobie jedenásť mesiacov malo obom stranám poskytnúť čas na uzavretie dohody o budúcich obchodných vzťahoch.

Po ukončení deviateho kola rokovaní však v piatok vyjednávači konštatovali, že prekážky na ceste k dohode stále existujú.

Johnson a predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová následne počas víkendu vyzvali svojich zástupcov, aby intenzívne pracovali na prekonaní rozdielov a zabezpečili pobrexitovú dohodu o voľnom obchode.

red, SITA, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin14
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Ramos v rekordnom zápase zahodil dve penalty

Dvadsaťpäťkrát bol z bieleho bodu v reprezentačnom drese neomylný a potom prišli dve zahod…