Domov História Zaujímavosti z minulosti s Marcelom Pecníkom. Ako sčítania ľudu prechádzali reformami

Zaujímavosti z minulosti s Marcelom Pecníkom. Ako sčítania ľudu prechádzali reformami

0
0

S vývojom spoločnosti sa vyvíjali aj jej administratívne procesy. Súpisy ľudí museli byť čoraz viac jednoznačnejšie a odbornejšie. Bolo to tak v celom svete, ale aj u nás v Uhorsku a neskôr v Rakúsko – Uhorsku.

Precíznejšie výsledky sčítaní súviseli s centralizáciou štátov v období novoveku, ako aj s upevňovaním panovníckeho postavenia. Napríklad v Rusku už začiatkom 18. storočia slávny cár Peter I. Veľký uskutočnil rozsiahle reformy, medzi nim i reformy sčítania ľudí – alebo ako sa vtedy hovorilo aj u nás – „duší“.

Dodnes starší ľudia povedia „duša moja“… Na jeho reformy v tejto oblasti prirodzene nadväzovali aj reformy daní. Koncom tohto istého storočia sa naša osvietenská panovníčka – cisárovná Mária Terézia tiež odhodlala k ráznym zmenám a modernizácii.

Po nej aj jej syn cisár Jozef II. Zavedená bola aj určitá pravidelnosť a sčítavalo sa už každé dva roky. Pred tým sa pre takýto účel používali aj tzv. portálne súpisy – odvodené od „porty“ – čiže brány (domu, usadlosti).

Ukážka z portálneho súpisu v 17. storočí

Pri ďalšom vývoji bolo potrebné údaje už nielen precizovať, ale aj dopĺňať. Prvým moderným sčítaním ľudí u nás bolo to v roku 1869. Odvtedy bolo organizované každých 10 rokov. Tak to poznáme aj dnes.

Po novom sa zisťoval už nielen počet ľudí a ich majetok, ale aj pohlavie, vek, náboženské vyznanie, vzdelanie, či zdravotný stav. Po rozpade monarchie v roku 1918 vznikla Československá republika. Jej prvé sčítanie bolo uskutočnené v roku 1921, ešte podľa bývalých rakúsko-uhorských pravidiel.

Po druhej svetovej vojne sčítania ľudí, ale aj majetkov a podnikov mali za cieľ aj – lepšie smerovať rozvojovú pomoc po predchádzajúcom vojnovom rozvrate. Súpis obyvateľstva v marci 1950 zas splnil okrem iných aj takú úlohu, že pripravil podrobné prehľady pre proces znárodňovania a združstevňovania.

Posledné sčítanie v Československu sa udialo v roku 1991. Bolo už aj s využitím modernej výpočtovej techniky a zisťovali sa už aj národnosti, po prvýkrát napr. aj rómska.

No a v tomto roku sme sa sčítali opäť po 10 rokoch. Jeho výsledky uvidíme o nejaký čas, po vyhodnotení. S istotou však vieme, že posledne, v roku 2011 nás bolo na Slovensku 5 397 036 a tiež aj to, že mužov bolo o niečo menej ako žien.

Jednou z veľkých tém súčasnosti je iste aj očkovanie. Krátko a zaujímavo o jeho histórii nabudúce …

Marcel Pecník, Stredoslovenské múzeum, foto: internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…