Domov Cestovanie 11 sopiek vo svete, ktoré sú krásne na pohľad, no treba mať pred nimi rešpekt

11 sopiek vo svete, ktoré sú krásne na pohľad, no treba mať pred nimi rešpekt

0
0

Sopky sú výsledkom tektonických pohybov zemskej kôry a hoci chápeme ich vnútorné fungovanie, stále predstavujú silu prírody, ktorá môže byť dosť zastrašujúca. Pripravili sme pre vás zoznam najznámejších sopiek na svete.

Mount Yasur

Mount Yasur je aktívna sopka na ostrove Tanna, ktorý patrí pod administratívu Vanuatu v Oceánii. Sopka sa týči 361 metrov nad morom. Záblesk sopky zjavne priťahoval kapitána Jamesa Cooka na prvú európsku cestu na ostrov v roku 1774.

Je to jedna z najľahšie dostupných sopiek na svete a láka nejedného zvedavého turistu, ktorý si ju chce obzrieť aj zblízka. Jej erupcie s ohňom, so sírou a s lietajúcim popolom, sa zvyčajne opakujú niekoľkokrát za hodinu.

Arenal

Arenal je najaktívnejšia sopka v krajine Costa Rica, ktorá sa nachádza asi 100 kilometrov severozápadne od San José, hlavného mesta tejto karibskej krajiny.

Vysoká je 1 657 metrov nad morom a ponúka výhľad na jazero Arenal. Z geologického hľadiska je považovaná za mladú sopku, pretože jej vek sa odhaduje na menej ako 3 000 rokov.

V roku 1968 Arenal vybuchla a zničila mestečko Tabacón. V dôsledku erupcie boli na západných stranách vytvorené tri ďalšie krátery, ale dnes existuje len jeden z nich.

Krakatoa

Krakatoa je vulkanický ostrov medzi Jávou a Sumatrou. Výbuch vrchu Krakatoa v auguste v roku 1883 patril medzi najsilnejšie sopečné výbuchy v modernej a zaznamenanej histórii.

Erupcia bola ekvivalentná k jadrovému výbuchu atómovej bomby, ktorá zničila Hirošimu a vidieť ju bolo až v v Perthe v západnej Austrálii, vyše tritisíc kilometrov ďaleko.

Etna

Etna je druhou najväčšou aktívnou sopkou v Európe a nachádza sa na východnom pobreží Sicílie. Úrodné vulkanické pôdy podporujú rozsiahle poľnohospodárstvo, vinohrady a sady sa rozprestierajú po dolných svahoch hôr a širokej rovine Catania na juhu.

Cotopaxi

Cotopaxi je druhý najvyšší vrchol v Ekvádore dosahujúci výšku takmer šesťtisíc metrov. Sopka má jeden z mála rovníkových ľadovcov na svete, ktorý začína vo výške 5 000 metrov.

Cotopaxi je jednou z najvyšších aktívnych sopiek na svete s viac ako 50 erupciami od roku 1738. Hlavným nebezpečenstvom veľkého výbuchu Cotopaxi by bol prietok ľadu z ľadovca.

Osorno

Osorno je vysoký kužeľovitý stratovulkán ležiaci v regióne Los Lagos v Čile. Nachádza sa na juhovýchodnom pobreží jazera Llanquihue.

Osorno je jednou z najaktívnejších sopiek v južných čílskych Andách s jedenástimi historickými výbuchmi zaznamenanými v rokoch 1575 až 1869.

Kilauea

Kilauea je veľmi nízka plochá štítová sopka na Hawaii, značne odlišná od vysokých, prudko stúpajúcich vrcholov stratovulkánu.

Kilauea je jednou z najaktívnejších sopiek na Zemi, neoceniteľný zdroj pre vulkanológov. Od roku 1952 sa uskutočnilo už tridsaťtri erupcií, ktoré nezahŕňajú súčasnú erupciu, ktorá začala v januári 1983 a stále prebieha.

Mayon Volcano

Mayon Volcano je známy ako „Perfektný kužeľ“, pretože má takmer dokonale kužeľovitý tvar.

Je najaktívnejšou z aktívnych sopiek na Filipínach, najničivejšia erupcia Mayona sa uskutočnila vo februári 1814 bombardovaním blízkych miest sopečnými skalami a zabila vyše 2 tisíc miestnych obyvateľov.

Vezuv

Sopka Vezuv je známa vďaka veľkej erupcii z roku 79 nášho letopočtu, ktorá viedla k zničeniu rímskych miest Pompeje a Herculaneum a smrti 10 000 až 25 000 ľudí.

Vezuv už mnohokrát vybuchla a dnes je považovaná za jednu z najnebezpečnejších sopiek na svete, v jej blízkosti žijú až tri milióny obyvateľov.

Mount Fuji

Mount Fuji je najvyššia hora v Japonsku. Zvlášť symetrický kužeľ vulkánu je známym symbolom Japonska a je často zobrazovaný v umeleckých dielach a na fotografiách.

V súčasnosti je klasifikovaný ako aktívny s nízkym rizikom erupcie. Posledná zaznamenaná erupcia bola v roku 1708. Výstup na Mount Fuji môže trvať od troch do ôsmich hodín, kým zostup môže trvať o čosi menej, dve až päť hodín.

Kilimanjaro

Kilimanjaro je momentálne neaktívny stratovulkán v severovýchodnej Tanzánii, blízko hraníc s Keňou. Kilimanjaro je najvyšším vrcholom Afriky a najvyššou voľne stojacou horou na svete vo výške 5992 metrov nad morom.

Kilimanjaro sa stala hlavnou destináciou pre horolezcov a trekkerov z celého sveta. Hoci je umiestnený v blízkosti rovníka, tak je známy ako africká snehom pokrytá hora, ktorá sa tiahne cez roviny savany. Na vrchole hory však došlo v poslednom roku k ústupu najnovšieho krytia ľadovcov.

Radoslav Hoppej, foto: depositphotos, internet



  • Potraviny, ktoré sú pre psa jedom

    Vďaka pravidelným štúdiám vieme, ktoré potraviny by sme mali jesť, a ktoré nám naopak škod…
  • Krása, ktorá ničí zdravie

    Hovorí sa, že pre krásu treba trpieť. Svoje o tom vedia najmä ženy, ktoré sú kvôli nej odh…
  • Najzaujímavejšie cesty sveta

    Keď sa povie slovo cesta, na Slovensku každého napadnú rozostavané diaľnice a výtlky. Každ…
Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…