Domov Zdravie Bežkovaním potešíte telo aj myseľ

Bežkovaním potešíte telo aj myseľ

0
0

Zima s bohatou snehovou nádielkou praje obľúbeným zimným športom. Tie sa odohrávajú na svahoch, na klziskách, ale tiež vo voľnej prírode. Tu mnohokrát stretnete nadšencov na bežkách, ktorí takýmto spôsobom nielen zlepšujú svoju fyzickú kondíciu, ale prečisťujú tým aj myseľ.

Výhody bežkovania

Hoci sa na prvý pohľad laikom môže zdať, že bežkovanie je obyčajné kĺzanie sa po snehu a dokonalý relax v zasneženej prírode, nie je to celkom tak. Bežkovanie je totiž úžasným tréningom pre celé telo.

Pri tomto športe zapájame veľké množstvo rôznych svalových partií. Pohybom palíc dostávajú zabrať ruky a paže, pohybom nôh zas celé dolné končatiny a rotácia tiež pomáha celému trupu.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Zdravie na svahu je prvoradé

Okrem zamestnávania kĺbov a svalov, bežkovanie pomáha aj srdcovo‑cievnemu systému, dýchaciemu systému, centrálnej nervovej sústave a imunitnému systému.

Bežkovaním sa vylepšuje tiež celková koordinácia a je vhodným spôsobom v boji proti nadváhe. Okrem fyzického zdravia, má bežkovanie úžasné účinky aj pre to psychické.

Vzhľadom na tom, že ide o plynulý pohyb bez väčších zmien rytmu, je veľmi vhodný pre upratanie myšlienok. Dušu poteší aj pohľad na nádhernú tichú zasneženú prírodu, ktorá vás vytrhne z každodenného pracovného kolotoča.

Ďalšou veľkou výhodou bežkovania je, že tento šport je vhodný pre každého. To sa týka aj tých, ktorí by sa kvôli zdravotným problémom mali vyhýbať klasickému behu.

Na bežky sa teda môžu postaviť deti, dospelí aj starší ľudia, pričom tu neexistujú žiadne zdravotné obmedzenia. Opatrní by mali byť len ľudia s vysokým krvným tlakom, keďže v chladnejšom počasí, rovnako ako pri fyzickej námahe, sa tlak zvyšuje.

To ale vôbec neznamená, že bežkovanie by takýto ľudia mali celkom škrtnúť zo zoznamu svojich aktivít. Úplne stačí zvoliť menej náročný terén. Výhovorkou nie sú ani kŕčové žily či boľavé kĺby, ktorým bežkovanie rozhodne nijako neškodí.

Bežky nechajte odpočívať len v prípade, že práve bojujete so zápalovým ochorením. Ani fyzická námaha a ani chladné počasie vášmu telu v takomto prípade rozhodne nepomôžu.

Výbava má prednosť pred módou

Pre každý zo športov, pri ktorom sa predpokladá zvýšená fyzická aktivita je dôležitá správna výbava. To dvojnásobne platí pri zimných športoch, kde navyše treba dbať aj na dostatočne teplé oblečenie.

Bežkár by samozrejme nebol bežkárom bez profesionálnej výbavy. Povinnou výbavou každého bežkára sú bežky a palice, ktorých dĺžku a šírku je nutné prispôsobiť nielen vašej výške a hmotnosti, ale tiež schopnostiam a štýlu bežkovania, ktorý zvolíte.

Keďže je bežkovanie zimným športom, treba myslieť na to, že v tomto období je naše telo náchylnejšie na ochorenia dýchacích ciest. Preto by oblečenie bežkára malo pozostávať z viacerých vrstiev.

Jej súčasťou by malo byť termo oblečenie, ktoré je nielen funkčné, ale tiež príjemné a pohodlné. Určite nezabudnite ani na rukavice a čiapku, ktoré tiež ochránia pred chladom.

Súčasťou výbavy bežkára by mali byť aj slnečné okuliare, keďže slnko sa v zimnom období nachádza nižšie a navyše nepríjemný odraz slnka od snehu poškodzuje zrak.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Tipy na športovanie počas zimy

Keď je reč o slnku, vhodné je tiež pred bežkovaním ponatierať tvár opaľovacím krémom s ochranným UV faktorom. Keď je už vaša výbava kompletná, ku kvalitnému oblečeniu a dokonalej výbave pridajte dobrú náladu a veselo sa vyberte do prírody.

Najskôr sa zahrejte

Keďže je pohyb pri bežkovaní dosť náročný pre každú svalovú partiu na tele, vhodné je sa v prvom rade zahriať. Základom je správny strečing, ktorý nielen naštartuje svaly, ale otvoria sa pri ňom aj cievy.

V prípade, že sa stuhnutý postavíte rovno na bežky nielen, že riskujete zranenia, ale škodíte tiež svojmu telu, ktoré sa z chladnej teploty dostáva náhle do prehriatia.

Zdravý pitný režim

Pri bežkovaní sa poriadne zapotíte a z tela tak odbúrate prebytočné tekutiny. Tie je ale nutné opätovne telu vrátiť. Otázkou však ostáva, aký pitný režim pri bežkovaní zvoliť.

Jednoznačne zabudnite na akékoľvek alkoholické nápoje, ktoré ku športu rozhodne nepatria a navyše negatívne pôsobia na činnosť centrálnej nervovej sústavy.

Skvelou voľbou je teplý nápoj. Teplý ale znamená, že jeho teplota by nemala presiahnuť 25 °C. Príliš vysoká teplota totiž spôsobuje prekrvenie, čo môže viesť k následnému podchladeniu.

Najčastejšie chyby pri bežkovaní

Na to, aby malo bežkovanie skutočne pre telo výhody, je nutné dodržiavať zásady správneho bežkovania. Chýb sa väčšinou dopúšťajú takzvaní samoukovia, ktorí si myslia, že bežkujú správne.

Najčastejšou chybou je, že takíto bežkári neodliepajú chodidlá od zeme a len sa akoby kĺžu po stope. Pri takejto technike sa bežkárom často stáva, že sa skôr unavia a teda pre nich bežkovanie nie je aktívnym oddychom, ale skôr trápením.

Ďalšou možno chybou, ktorej sa samoukovia dopúšťajú je bežkovanie na vnútornej hrane lyže. V takomto prípade nie sú schopní dávať väčšie kroky a rovnako sa unavia príliš skoro.

Navyše takéto bežkovanie vôbec tak nepomáha kĺbom a svalom ako to, pri ktorom je dodržiavaná správna technika. K zbytočnému plytvaniu energiou dochádza aj pri nesprávnom zaobchádzaní s palicami.

Často sa stáva, že bežkár v trupe príliš rotuje a vychyľuje sa z osi. Následne môže takýto bežkár pociťovať bolesti či už chrbta, ale aj ramien a svalov hornej časti tela.

Ak patríte medzi samoukov a chcete sa týmto chybám vyhnúť, skúste o pomoc požiadať buď skúseného bežkára, alebo navštívte kurz, na ktorom vám vysvetlia všetky dôležité zásady správneho bežkovania.

puma, foto: depositphotos



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…