Domov Zahraničie Diplomacia ožíva. Pribúdajú zahraničné cesty aj vzácne návštevy na Slovensku

Diplomacia ožíva. Pribúdajú zahraničné cesty aj vzácne návštevy na Slovensku

0
0

Rumunsko je pre Slovensko dôležitým spojencom v Severoatlantickej aliancii, strategickým partnerom v Európskej únii a predstavuje aj kľúčový ekonomický priestor v regióne juhovýchodnej Európy. Okrem toho zdieľame takmer všetky postoje k aktuálnym otázkam európskej a zahraničnej politiky.

Sme pripravení podeliť sa o svoje skúsenosti a podporiť Rumunsko pri vstupe do Schengenu, eurozóny aj OECD.

Martin KLUS
štátny tajomník MZVaEZ

„Dôkazom vynikajúcich bilaterálnych vzťahov a plodnej spolupráce Slovenska a Rumunska aj na multilaterálnej úrovni sú vzájomne podpory kandidatúr, či už išlo o Európsky orgán práce (ELA) sídliaci v Bratislave, alebo Európske centrum kompetencií v oblasti kybernetickej bezpečnosti (ECCC), ktorého sídlom bude Bukurešť,“ vyhlásil štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus, ktorý nedávno navštívil rumunskú metropolu a rokoval so svojimi partnermi.

Tí obzvlášť oceňujú aj to, že Slovensko podporuje Rumunsko v jeho úsilí o členstvo v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) aj snahy Bukurešti o prehĺbenie integrácie v rámci štruktúr EÚ, vrátane Schengenského priestoru či eurozóny.

Vzácna návšteva z Madridu

Aj dlhodobo výborné slovensko-španielske vzťahy majú potenciál na ďalší rozvoj. Spájajú nás študentské výmeny, turizmus aj automobilový priemysel. Španielsko bolo ešte pred vypuknutím pandémie ochorenia COVID-19 desiatou najdôležitejšou destináciou pre náš export a dvanástym najväčším investorom u nás.

Na Slovensku pôsobí viac ako šesťdesiat španielskych firiem, prevažne v automobilovom priemysle. Okrem toho sú medzi mladými Slovákmi obľúbené aj slovensko-španielske bilingválne gymnáziá či študijné pobyty v rámci programu Erasmus+. Navyše, Španielsko je dlhodobo obľúbeným cieľom slovenských turistov.

„Som tiež veľmi rád, že pokiaľ ide o politiku rozširovania EÚ, Slovensko aj Španielsko dlhodobo vyjadrujú jednoznačnú podporu integračným procesom krajín v regióne západného Balkánu,“ pripomenul Martin Klus počas politických konzultácií so štátnym tajomníkom pre EÚ Ministerstva zahraničných vecí, EÚ a spolupráce Španielskeho kráľovstva Juanom Gonzálezom-Barbom Perom, ktorý navštívil Bratislavu.

Partneri diskutovali aj o Konferencii o budúcnosti a zhodli sa na tom, že treba dosiahnuť vyšší záujem širokej verejnosti o to, čo sa deje v Bruseli.

Podľa Martina Klusa z MZVEZ SR preto musí byť táto celoeurópska diskusia atraktívna pre mladých ľudí a orientovaná na dosiahnutie konkrétnych výsledkov s reálnym dopadom na životy občanov vo všetkých regiónoch Európy.

md, foto: archív MKNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…