Domov Zdravie Jeseň je tu, otužovanie začína

Jeseň je tu, otužovanie začína

0
0

Chcete posilniť svoje zdravie, obranyschopnosť a zvládnuť jeseň aj zimu bez nepríjemných viróz, či nachladnutia? Začnite otužovať.

S jeseňou prichádza aj premenlivé počasie. Zatiaľ čo jeden deň sa tešíte slnečným lúčom a teplému počasiu, na druhý deň si treba obuť gumáky a poriadne sa naobliekať.

Takéto vrtochy počasia sú pre ľudský organizmus veľkou záťažou. Aby ste tieto zmeny zvládli bez ujmy na zdraví a podporili svoju imunitu, je na čase začať s otužovaním.

Prečo sa na to dať?

Znížite pravdepodobnosť, že ochoriete a ak vás aj nejaká tá chrípka či nachladnutie prepadne, ich priebeh by mal byť miernejší a uzdravenie rýchlejšie. Zvýšite nielen fyzickú, ale aj psychickú odolnosť. Upevníte svoje zdravie a pevnú vôľu.

Okrem toho sa otužovanie často spomína aj v súvislosti s krásou, resp. ako elixír mladosti. V tomto prípade si možno spomeniete na heslo pre krásu treba trpieť, no studená voda skutočne krásne prekrví vašu pokožku. V dôsledku toho bude pevnejšia, pružnejšia a na pohľad mladšia a zdravšia.

Ako sa na to dať?

Otužovanie skúste vnímať ako dlhodobú záležitosť. Nie je to niečo, čo vám buď pôjde hneď, alebo nepôjde vôbec. Je pravda, že niektorí ľudia znášajú chlad lepšie ako iní, no aj toto sa dá natrénovať.

Základom je ísť na to postupne. Otužovanie je proces, ktorému treba venovať čas a vyžaduje si aj určitú dávku trpezlivosti a odhodlania. Ak ste doteraz nič podobné neskúšali, skočiť rovno medzi ľadové kryhy asi nebude najlepší nápad.

Začať môžete otužovaním v sprche striedaním teplej a studenej vody. Postupne sa dopracujete k tomu, že sa osprchujete už iba studenou.

Aké zásady dodržiavať?

• vodu ochladzujte postupne,
• pri sprchovaní sa hýbte, nestojte na mieste,
• vynechajte sprchovanie hlavy,
• sprchujte sa približne 3 minúty (max. 5 min. v lete),
• otužujte sa ráno,
• po osprchovaní spravte pár cvikov na zahriatie.

Pre akčnejších jedincov je určite zaujímavejšie otužovanie v prírode. Vyberte sa k jazeru či rieke, no začnite kúpaním počas teplejších dní pri vyšších teplotách.

Otužovať môžete aj bez vody. Stačí, ak otvoríte okno a pustíte dnu trocha studeného vzduchu. Postupne skúšajte spať pri otvorenom okne alebo si ráno zacvičiť, prípadne sa aspoň trocha ponaťahovať na záhrade alebo na balkóne.

Ak patríte k bežcom, či cyklistom, ktorí sa svojmu koníčku venujú celoročne, skúste ubrať jednu vrstvu oblečenia a športujte viac naľahko.

Silvia Hadekova, cvicte.sk, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…