Domov Zaujímavosti Nulový kontakt s modernou civilizáciou udržujú aj zabíjaním

Nulový kontakt s modernou civilizáciou udržujú aj zabíjaním

0
0

Na svete existuje len málo miest, ktoré neboli dodnes zmapované a prebádané. To platí aj o Ostrove North Sentinel, ktorý je domovom kmeňa Sentinelese. Tento kmeň je jedným z mála kmeňov na svete, ktorý má nulový kontakt s modernou civilizáciou. Je vôbec takýto spôsob života v dnešnom svete možný?

Ako tento kmeň žije a prežíva v dnešnom svete?

Kmeň ešte aj dnes odmieta akýkoľvek kontakt s moderným svetom, a preto násilne odháňa každého, kto sa pokúša vstúpiť do ich priestorov, pričom sa nebojí použiť na zastrašenie ani luky či oštepy.

Zaujímavosťou je aj to, že sa o dobytie ostrova v minulosti snažilo už viacero ľudí, okrem iného aj známy moreplavec a objaviteľ Marco Polo.

Zmienkyo ostrove sa totiž nachádzajú v jeho spisoch, no moderní historici pochybujú, že tam niekedy reálne bol. V súčasnosti indická vláda uznáva tento ostrov ako suverénny subjekt a snaží sa zabezpečiť, aby zostal nenarušený.

Prečo odmieta kmeň kontakt s okolitým svetom?

To, že kmeň si drží odstup od ľudí a kontaktu so zvyškom sveta trvá už stovky rokov. Jedným z dôvodov bola aj udalosť, ktorá sa udiala ešte v roku 1880.

V tom čase na ostrov prišla expedícia vedená antropológom M. V. Portmanom, ktorá uniesla starší pár a štyri deti, aby ich „študovali“.

Celé to dopadlo nakoniec tak, že tieto obete zomreli. Toto nešťastie len upevnilo to, že ľudia z kmeňa nemajú dodnes záujem o akýkoľvek kontakt so svetom.

Jediný úspešný kontakt s kmeňom

Jediný úspešný kontakt prišiel v roku 1991, keď sa po dvoch desaťročiach vzdialeného pozorovania a skúmania kmeňa podarilo istému antropológovi nadviazdať kontakt.

Celé jeho dlhoročné snaženia stroskotali v roku 2006, keď sa na ostrov dostali dvaja rybári, ktorí boli zabití. Preto je v súčasnosti prísne zakázané vstupovať na tento ostrov a prípadný vstup môže viesť k smrti.

Život na ostrove

Veľa sa o živote na ostrove a o jeho obyvateľoch nevie, keďže žijú uzavreto, no viacero vecí je možné odvodiť od obyvateľov okolitých ostrovov.

Koniec koncov, tento ostrov nie je nejako izolovaný, nachádza sa totiž len niekoľko desiatok kilometrov od ostatných ostrovov Andamanu, ktoré sú teraz rušné a plné turistov.

Spôsob, akým domorodé spoločnosti kedysi žili na ostatných ostrovoch, môže ponúknuť obraz o súčasnom životnom štýle na ostrove North Sentinel. Predpokladá sa, že na ostrove žije približne 50 až 400 ľudí.

Kmeň v súčasnosti prežíva vďaka lovu, rybolovu a zbieraniu divokých rastlín. Tak ako, trúfli by ste si napriek všetkému urobiť výlet na tento ostrov?

Radoslav Hoppej, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Neuveriteľný pouličný umelec!

Toto ste ešte nevideli. Tento chlapík ovláda vskutku netradičné umenie. Portréty svojich k…