Domov Slovensko Opatrenia sa zatiaľ sprísňovať nebudú

Opatrenia sa zatiaľ sprísňovať nebudú

0
0

„53 nových prípadov. Príliš veľa na to, aby sme sa naďalej mohli spoliehať len na zodpovednosť ľudí.“ Tak presne takto sa premiér Igor Matovič prihovoril koncom minulého týždňa ľuďom. Všetko smerovalo k tomu, že Slovensko opäť prijme tvrdé opatrenia proti šíreniu koronavírusu.

Po celý minulý týždeň informácie o počtoch nových potvrdených prípadov znepokojovali spoločnosť, až napokon vo štvrtok zareagoval prostredníctvom sociálnej siete aj premiér Igor Matovič, o ktorom je známe, že je zástanca tvrdých opatrení.

Prísnejšie opatrenia nateraz nebudú

Všeobecne sa preto očakávalo, že sa do praxe zavedú niektoré z už pred pár mesiacmi odskúšaných opatrení.

Ešte v piatok upokojil Slovákov doma i v zahraničí hlavný hygienik SR Ján Mikas, ktorý povedal, že celoplošné opatrenia sa zavádzať určite nebudú.

V pondelok napokon zasadlo konzílium odborníkov, ktoré rozhodlo, že žiadne drastické opatrenia sa nateraz prijímať nebudú.

Keďže zatiaľ sa darí ohniská nákaz podchytiť v samotnom začiatku, s aktuálnymi opatreniami si vystačíme, a to napriek tomu, že čísla nakazených pribúdajú rýchlosťou, na akú sme v prvých mesiacoch epidémie neboli zvyknutí.

„Zaznamenali sme viacero menších regionálnych epidémií, najväčšie boli na Kysuciach a Orave, kde sme zaznamenali štyri regionálne epidémie s maximálnym počtom 45 osôb,“ povedala vedúca odboru epidemiológie z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici Mária Avdičová.

Ako dodala, regionálne epidémie nemali celoplošný dopad, zostali lokalizované len v regiónoch, kde sa vyskytli.

Viac ako 50% nakazených zo zahraničia

Na druhej strane však väčšina nových prípadov nákazy súvisí s cestovateľmi zo zahraničia. Zo všetkých potvrdených infikovaných bolo viac ako 50 % navrátilcov zo zahraničia.

Krajina, z ktorej prišlo najviac pozitívne testovaných, bola Česká republika, ide o 48 prípadov. Druhá bola Ukrajina so 40 prípadmi. Tretia bola Veľká Británia, potom Srbsko a Macedónsko.

„Napríklad jeden človek, ktorý ako zamestnanec bol v Českej republike, prišiel na Slovensko a následne nakazil ďalších 45 ľudí,“ povedal Matovič.

V dôsledku toho prichádzala opäť na stôl aj možnosť povinnej karantény pre ľudí vracajúcich sa z viacerých krajín. Napokon však ostalo platiť pravidlo, že karanténa v domácom prostredí je povinná len pri príchode zo štátov, ktoré sú na zozname nebezpečných krajín.

Čo sa však zmenilo, je pokuta za nedodržanie tohto pravidla. Ľuďom prichádzajúcim z rizikových krajín hrozí v prípade nedodržanie domácej karantény pokuta až do výšky 5000 euro.

Stúpajúce čísla

Minulý týždeň pribudlo na Slovensku 137 potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom. Najhoršie výsledky boli v stredu, kedy číslo nakazených stúplo o 53 pacientov, čo bol najvyšší počet nakazených od 21. apríla. Celkovo sme k 14. júlu (pondelok) evidovali 1908 nakazených, z nich 28 ľudí nákaze podľahlo, 1493 sa vyliečilo a aktívnych bolo 387 prípadov.

ano, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…