Domov Zdravie Orgánové hodiny tikajú každému z nás…počúvajte ich

Orgánové hodiny tikajú každému z nás…počúvajte ich

0
0

Naše telo je skutočne náročný mechanizmus. Funguje podľa presne naplánovaných hodín, ktoré by sme mali počúvať v prípade, že sa chceme vyhnúť chorobám a žiť v súlade s tradičnou čínskou medicínou.

O čo vlastne ide?

Už zo samotného názvu vyplýva, že ide o akýsi časový plán, na základe ktorého fungujú orgány v našom tele. Podobne ako ľudia, ani orgány nedokážu vykazovať 100-percentnú činnosť počas celého dňa.

Preto majú orgány medzi sebou rozdelené časové intervaly, v ktorých sa striedajú vo svojej aktivite a tiež oddychu. Ak tieto intervaly človek pozná, dokáže tomu prispôsobiť svoj jedálniček a vlastne celý životný štýl, aby orgány nezaťažoval vtedy, keď majú svoj čas oddychu.

Pre presnejšie pochopenie ide vlastne o denný cyklus, ktorý je rozdelený na 12 častí. Orgány sa vo svojej činnosti striedajú v 2-hodinových intervaloch, kedy je ich činnosť minimálna.

Ktoré orgány pracujú keď my spíme?

Vtedy, keď sa na hodinách objaví jedna hodina ráno svoju aktivitu začne vyvíjať pečeň. Pracuje na očistení organizmu z celého dňa. Práve toto je časť dňa, kedy je potrebné vyhýbať sa ťažkým, mastným, nezdravým jedlám a tiež alkoholu.

Na rozdiel od pečene je v kľudovej fáze tenké črevo. Pre oba orgány je od jednej do tretej hodiny rannej dôležitý odpočinok na lôžku. Pečeň o tretej vystriedajú pľúca.

Činnosť pľúc je práve v tomto časovom intervale najaktívnejšia a je preto pravdepodobné, že ľudia, ktorí trpia pľúcnymi ochoreniami, prípadne fajčia, sa môžu budiť na záchvaty kašľa a problémy s dýchaním.

Počas týchto dvoch hodín je pasívny močový mechúr, čo môže spôsobovať problémy tým, ktorí s ním majú dlhodobé problémy. Práve v rozmedzí týchto dvoch hodín sa veľmi častým javom u ľudí trpiacimi depresiami stáva stav úzkosti.

O piatej už na rad prichádza hrubé črevo, ktoré nám vytvára najvhodnejšie podmienky pre vyprázdnenie organizmu. Ráno však nezabudnite na vysoký príjem tekutín, aby sme hrubému črevu pomohli.

Tekutín však ráno nepite veľmi veľa. Dôležité je odhadnúť ich primerané množstvo, keďže obličky sú práve vtedy najmenej aktívne.

Pracovný deň nezačal len nám

Keď hodiny ukazujú sedem hodín, mnoho z nás sa chystá do práce. Okrem ľudí svoj pracovný čas štartuje aj žalúdok. Pre jeho správne fungovanie je potrebný príjem potravín.

Práve v rozmedzí týchto dvoch hodín dokáže najlepšie stráviť prijaté jedlo, ktoré by malo byť z celého dňa najvýdatnejšie. Pasívny je obehový systém, ktorému však môžeme dopomôcť vďaka ovociu, zelenine a celkovo potravinám, ktoré sú bohaté na vitamíny.

O deviatej už prichádza čas pre slezinu a pankreas. Vďaka týmto dvom orgánom si môžeme dopriať aj sladkosti. Ak ste milovníkom cukroviniek určite by ste si na nich mali pochutnať práve počas tohto časového intervalu.

V tejto časti dňa by ste sa však mali vyhnúť fyzickej námahe, keďže naše telo sa vtedy sústreďuje skôr na duševné schopnosti. Počas obeda, presnejšie od jedenástej do jednej hodiny poobede sa už na rad pýta srdce.

Náš krvný tlak vtedy dosahuje maximálne hodnoty a nie je vhodné zaťažiť ho veľkým množstvom potravy. Krátkou obedňajšou siestou svojmu telu pomôžete viac ako si možno myslíte.

Srdce v činnosti strieda tenké črevo. To sa snaží spracovať všetky prijaté živiny. Organizmu najlepšie pomôžete, ak do tretej budete vyvíjať nejakú fyzickú činnosť.

Keď sa mnohým z nás o tretej pracovný čas končí, do služby naopak nastupuje močový mechúr. Jemu zas pomôžete tak, že budete prijímať veľké množstvo tekutín.

Aktívny močový mechúr si s nimi v rozmedzí týchto dvoch hodín hravo poradí. Športová aktivita je počas týchto dvoch hodín tiež veľmi vítaná. Naše telo dosahuje druhý výkonnostný vrchol.

Ani večer orgány nezaháľajú

Na to, že my sme v robote skončili a teraz nás čaká doba oddychu, sa orgány ani zďaleka nespoliehajú. O piatej dosahujú vrchol aktivity obličky. Do siedmej je preto najvhodnejšie doplniť chýbajúce tekutiny v tele v prípade, že sme to v práci zanedbali.

Vyhnite sa však sladeným limonádam, káve a alkoholu. Vyhnite sa tiež hádkam a teplému kúpeľu. Veľmi dobre spravíte ak telo otužíte buď pobytom v chladnom počasí, v chladnej sprche alebo si pôjdete jednoducho zaplávať.

Obehový systém na rad prichádza o siedmej. Vďaka aktívnej krvi sme schopní veľmi dobre vnímať. Ak pravidelne užívate lieky, práve teraz tak urobte. Keď sa už takmer ukladáme do zaslúženého odpočinku po celom dni, aktivitu zahajuje trojitý ohrievač.

Telo sa vtedy pripravuje na spánok a preto je nevhodné zaťažiť ho alkoholom, cigaretami, kávou alebo čokoládou. Ak sa chcete vyhnúť priberaniu určite nič nejedzte.

Potravu, ktorú telo príjme v tomto časovom intervale ukladá v podobe tukov. Posledným v službe na sklonku dňa je žlčník. Odpočinok a spánok je to najlepšie, čo vtedy môžete spraviť. Problémy môžu mať vtedy najmä ľudia, ktorí trpia ochoreniami, ktoré súvisia s týmto orgánom.

Ak sa teda aspoň z časti budete riadiť podľa takýchto hodín, dosiahnete harmóniu tela, ducha, zdravší životný štýl a možno aj dlhší život. Stojí to predsa zato.

puma, foto: depositphotos, mb, shutterstock



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…