Domov Zdravie Potraviny, ktoré najviac škodia pleti

Potraviny, ktoré najviac škodia pleti

0
0

V minulom čísle sme si predstavili niekoľko potravín, ktoré pomáhajú udržiavať pleť krajšiu a hlavne zdravšiu. Na opačnom konci pomyselnej škály sa zas nachádza druhá skupina potravín, ktoré spôsobujú akné, dehydratáciu pleti a jej celkový nezdravý vzhľad.

Pri pleti platí, že čo jednému pomáha, druhému môže škodiť a naopak. Napriek tomu ale môžeme hovoriť o určitých potravinách, pri ktorých je negatívny účinok na pleť dokázaný. Čo teda z jedálnička vynechať, aby sme predišli kožným problémom?

Potraviny s vysokým glykemickým indexom

Glykemický index je číslo, ktoré nám hovorí, ako rýchlo stúpne hladina cukru v krvi po konzumácii určitého jedla. Práve vysoké hladiny glukózy totiž spôsobujú vznik akné.

Medzi tieto potraviny zaraďujeme napríklad biele pečivo, biely cukor, zemiaky, bielu ryžu či sladkosti. Ak sa akné chcete zbaviť, prípadne im chcete úspešne predísť, jednou z prvých vecí, ktorú by ste mali aspoň obmedziť je klasický biely cukor.

Vysoký obsah cukru v krvi totiž negatívne pôsobí na tvorbu kolagénu v pokožke. Vďaka kolagénu je pleť jemnejšia, hydratovaná a menej sa na nej vytvárajú vrásky.

Okrem toho cukor pochopiteľne vplýva aj na hladinu inzulínu, ktorý ovplyvňuje tiež začervenanie a podráždenie kože. Na hladinu cukru v krvi negatívne vplýva aj biele pečivo.

Ak si ale svoj život bez pečiva neviete predstaviť, stačí nájsť zdravšiu alternatívu v podobe toho celozrnného, ktoré je k pleti omnoho šetrnejšie.

Mliečne výrobky spôsobujú akné a vrásky

Nasledujúca informácia nepoteší milovníkov mlieka, syrov, jogurtov a iných mliečnych výrobkov. Podľa štúdií totiž práve potraviny z mlieka spôsobujú upchávanie pórov, čo jednoznačne vedie k tvorbe akné.

To odborníci odôvodňujú rôzne. V prvom rade spôsobujú mliečne výrobky výkyvy hladiny cukru v krvi, čo spôsobuje hormonálnu nerovnováhu.

Naviac sa v mlieku nachádzajú umelé aditíva, ktoré sa podávajú kravám pre zvýšenú produkciu mlieka. Štúdie tiež ukázali, že tie nízkotučné sú pre pleť ešte horšie ako tie, ktoré sú vyrobené z plnotučného mlieka.

Okrem mlieka má negatívne účinky na pleť tiež maslo, ktoré nielenže spôsobuje zvýšený výskyt akné, ale tiež prispieva k tvorbe vrások.

Aj v tomto prípade ale existuje alternatíva, ktorá na pleti nezanechá nechcené stopy. Odborníci odporúčajú vyskúšať sójové a mandľové mlieko a výrobky vyrobené z nich.

Červené mäso pridáva roky

Mladší vzhľad je vec, o ktorej sníva asi každá žena. Máloktorá ale vie, že prvá vec, ktorú by z jedálnička mala vyradiť, ak chce vyzerať mladšie, je červené mäso.

Práve to totiž obsahuje karnitín, ktorý ovplyvňuje pružnosť žiliek a zhoršuje kvalitu pokožky. Nielen priveľa červeného mäsa, ale tiež grilované mäso patrí medzi potraviny, ktoré pleť príliš netešia.

Grilované mäso môže za tvorbu vrások, kvôli reakcii tukov pri zohriatí na vysoké teploty. Nemusíte sa ale stať úplným vegetariánom. Ak chcete pôsobiť mladšie, skúste tieto druhy mäsa aspoň obmedziť a výsledok sa dostaví.

Akné kvôli morským plodom

Hoci morské plody nie sú súčasťou slovenskej tradičnej kuchyne, stále viac sa začínajú udomácňovať a získavať popularitu. Ak aj vy patríte medzi ľudí, ktorí ich pravidelne zaraďujú do svojho jedálnička ale tiež medzi tých, ktorí bojujú s akné, niečo by ste mali vedieť.

Morské plody totiž obsahujú vysoký podiel jódu, ktorý prispieva k zvýšenému výskytu akné. Vysoká hladina jódu totiž upcháva póry a spôsobuje výskyt červených fľakov na koži.

Odborníci ale zastávajú názor, že nie je nutné morské plody úplne z jedálnička odstrániť. Ľudia, ktorí sú náchylní na akné, by mali aspoň znížiť ich konzumáciu.

Alkohol ako najhoršia voľba

O negatívnych účinkoch alkoholu asi netreba priveľa hovoriť. Všetci vedia, že toho so zdravým životným štýlom nemá veľa spoločného.

O jeho negatívnych účinkoch hovoria ale aj dermatológovia, ktorí tvrdia, že dehydratáciu pleti spôsobuje práve tento neduh. Každý predsa pozná ten pocit sucha v ústach, keď sa ráno zobudí po prehýrenej noci.

Rovnako je na tom aj naša pleť, ktorá trpí presne tak isto. Vysušená pleť je nechceným kožným problémom, ktorý môže aj za tvorbu vrások.

Práve alkohol označujú odborníci za tú najhoršiu vec, ktorú môžeme pleti spraviť. Stojí tiež za hormonálnou nerovnováhou a následným vznikom akné. Krása a alkohol teda rozhodne nejdú dokopy.

Soľ spôsobuje opuchy

Aj soľ môže za množstvo zdravotných problémov. Rovnakého menovateľa majú aj tie kožné, ktorými sú napríklad opuchnuté oči či vačky pod očami.

Soľ totiž zadržiava vodu v tele, čoho následkom je odutá a nafúknutá koža. Ak máte vo zvyku viac soliť a nemienite to zmeniť, skúste zvýšiť aspoň príjem potravín bohatých na omega-3 mastné kyseliny, ktoré pokožku hydratujú a spôsobujú omladenie.

Ďalší nepriatelia pleti

Akné môžu spôsobovať aj iné potraviny. Pri tomto probléme je najdôležitejšie spozorovať, po konzumácii akého jedla sa akné vytvára viac. Vo všeobecnosti za týmto problémom stoja aj potraviny ako sója, mliečna čokoláda či jedlá s nulovou nutričnou hodnotou.

Tu zaraďujeme obľúbené fastfoodové pokrmy. Milovníci pikantných jedál by tiež mali vedieť, že ani tie nie sú pre našu pokožku tou najlepšou voľbou.

Štipľavé jedlá totiž rozťahujú cievy a to sa pochopiteľné týka aj tých na našej tvári. Jednoducho teda možno povedať, že to, čo škodí našim vnútorným orgánom, škodí aj našej pokožke. To však nie je univerzálnym pravidlom u každého.

puma, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…