Domov Zahraničie Reformy aj koniec susedským sporom na západnom Balkáne sú v záujme Slovenska

Reformy aj koniec susedským sporom na západnom Balkáne sú v záujme Slovenska

0
0

Podľa rezortu diplomacie SR je dôležité, aby rozhovory s uchádzačmi o členstvo v Európskej únii, vrátane Albánska a Severného Macedónska, napredovali.

Aj vďaka vlastným skúsenostiam z prístupového procesu spred takmer dvoch desaťročí je Slovenská republika v rámci EÚ jedným z najhlasnejších podporovateľov európskej perspektívy a s ňou spojeného reformného úsilia krajín západného Balkánu.

„Je to zároveň otázka kredibility samotnej Únie, preto trváme na tom, že sa prístupové rokovania viac nesmú stať rukojemníkom rôznych bilaterálnych sporov či krívd minulosti, okrem iného ani zo strany členských štátov EÚ,“ vyhlásil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus počas videokonferencie s podpredsedom vlády pre európske záležitosti Severomacedónskej republiky a hlavným politickým vyjednávačom pre vstup do EÚ Nikolom Dimitrovom.

Slovensko má so Severným Macedónskom veľmi dobré vzťahy bez otvorených otázok. Pozitívnou správou je aj rozhodnutie vlády v Skopje už čoskoro otvoriť veľvyslanectvo Severného Macedónska aj v Bratislave.

Podporu má aj Albánsko

„Oceňujeme aj pripravenosť a odhodlanie Severného Macedónska viesť prístupové rozhovory a realizovať reformy. Jedným z pilierov našej spolupráce a osvedčenou platformou je už od roku 2017 aj projekt Národného konventu o EÚ, ktorý predstavuje vlajkovú loď našich aktivít v integračnej agende,“ priblížil M. Klus.

Dodal, že je dôležité pokračovať v tomto projekte aj napriek pandémii COVID-19 a udržiavať kontakt medzi expertnými skupinami či politickými predstaviteľmi.

Rokovanie so severomacedónskymi partnermi nasledovalo po obdobnej videokonferencii štátneho tajomníka rezortu diplomacie SR s hlavným vyjednávačom Albánskej republiky pre prístupové rokovania s EÚ Zefom Mazim, kde tlmočil rovnaké stanoviská zo strany Slovenska.

Zároveň ocenil, že Albánsko urobilo v uplynulom období v integračnom procese pokrok. Vyplýva to aj zo spoločenskej objednávky, keďže podpora verejnosti pre členstvo v EÚ a euroatlantické smerovanie je v Albánsku veľká.

md, foto: shutterstock, archív MKNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Finančná správa zaplatila takmer 3,5 milióna firme s prepojeniami na biznis s teplým vzduchom z čias Jána Slotu

Za obdobie posledných rokov sa Finančná správa stala vďaka početným kauzám, ktoré viedli k…