Domov Slovensko Richard Sulík: Máme plán na boj s koronavírusom

Richard Sulík: Máme plán na boj s koronavírusom

0
0

Všetko naznačuje tomu, že COVID-19 nie je a nebude krátkodobá záležitosť. Je to vírus, s ktorým sa musíme naučiť žiť. Slovensko však na ceste za slobodou potrebuje jednoznačný a zrozumiteľný plán. S tým prichádza strana Sloboda a Solidarita (SaS).

„Verejnosti sme predstavili súbor opatrení, ktorý sme nazvali Semafor zdravia. Základnou myšlienkou je, že budeme rozlišovať medzi málo nakazenými regiónmi a tými, kde je viac infikovaných.

Náš plán obsahuje okrem všeobecných a špecifických opatrení, plánu testovania, aj návrh na odškodnenie pre zatvorené a obmedzené prevádzky. Je nemysliteľné, aby sme zatvárali celé Slovensko a pozerali na všetky okresy rovnako, keď niekde je nakazených menej a niekde oveľa viac.

Ak chceme stráviť Vianoce pokojne, musíme počúvať odborníkov a nezneisťovať občanov neustále sa meniacimi pravidlami,“ povedal predseda SaS Richard Sulík. Podľa strany SaS je najdôležitejšie, aby sme nezabúdali na nosenie rúšok v interiéri, dezinfikovali si ruky a dodržiavali sociálny odstup.

A keďže najohrozenejšou skupinou v boji s koronavírusom sú dôchodcovia, presadzuje SaS, aby Slovenská pošta doručila každej osobe nad 65 rokov raz mesačne obálku s 15-timi rúškami.

4 pásma

„Zároveň sme si rozdelili Slovensko na 36 obvodov a stanovili sme si metódu, ako vypočítame skóre, ktoré budeme prideľovať určitým regiónom podľa počtu infikovaných.

Ak by sme sa pozreli na mapu Slovenska dnes, tak by sme videli, že máme dva zelené okresy, a to Lučenec a Poltár, a jeden čierny- Vranov nad Topľou. Je teda zrejmé, že nedáva žiaden zmysel robiť testovanie v Lučenci, ale naopak je to nevyhnutné vo Vranove nad Topľou,“ priblížil Richard Sulík.

V „Semafore zdravia“, ako svoj plán nazvala strana SaS sa ráta so štyrmi pásmami- zelené, oranžové, červené a čierne pásmo. Ak by sa teda váš región nachádzal v zelenom pásme, tak by ste mohli ísť do divadla s tým, že by bolo obsadené každé druhé miesto.

Ak by ste ale bývali v čiernom pásme, tak by boli dovolené len pohreby pre maximálne šesť ľudí. V zelenom, oranžovom a ani v červenom pásme by dokonca nebol ani zákaz vychádzania.

V zelenom a oranžovom pásme by navyše normálne fungovali aj športové podujatia či wellness centrá. Otvorené by mohli byť aj reštaurácie, ktoré by neboli v čiernom pásme. Tam by mohli byť len výdajné okienka a rozvoz jedla.

Richard Sulík však myslí aj na tie prevádzky, ktoré boli doteraz zatvorené či mali obmedzený predaj. „Musíme pokračovať s podporou pre podnikateľov. Dotácie na mzdy pre zamestnancov či dotácie na nájomné sa ukázali ako efektívna pomoc.

Chceme však pokračovať a pripraviť zákon, ktorý by mal ešte väčší efekt a ľudia by dostali viac peňazí na záchranu svojho živobytia,“ hovorí predseda SaS.

Otvorenie škôl

Protipandemický plán SaS popisuje aj spôsob testovania. Malo by sa testovať pri príznakoch ochorenia, v školách, domovoch sociálnych služieb. Tiež pred hromadnou akciou, napríklad pri športových akciách.

„Sme za to, aby sa otvorili aj školy, pretože nám skutočne záleží na vzdelávaní našich detí a normálnom fungovaní rodín na Slovensku. V dnešnej dobe si môžete kúpiť všeličo, ale skúsenosti a zážitky z kolektívu a to múdro, čo odovzdá učiteľ žiakom je nevyčísliteľná hodnota, ktorú ozaj nikto nedostane dodatočne, ani nedobehne zameškané.

Minister školstva Branislav Gröhling pripravil skvelý návod na to, aby sme okrem semaforu pre školy, mali aj mobilné testovacie jednotky, ktoré by prišli na školu v prípade podozrenia a otestovali celú školu,“ vysvetlil minister hospodárstva Richard Sulík.

Cezhraničný režim

Plán SaS myslí tiež aj na cezhraničný režim, aby k nám nechodil vírus nekontrolovateľne zo zahraničia. Ak budú chcieť na naše územie vstúpiť občania EÚ alebo vracajúci sa občania Slovenska, tak budú potrebovať COVID-19 test, ktorý nebude starší ako 72 hodín.

Výnimky však myslia na pendlerov, turnusových zamestnancov, vodičov nákladných áut a zásobovania, posádok zdravotnej a pohrebnej služby, ale aj študentov prezenčného štúdia.

Tým stačí test nie starší ako 14 dní. Občania tretích krajín však budú musieť ísť do 5- dňovej karantény, po ktorej sa musia podrobiť PCR testu na vlastné náklady.

Zvíťazí zdravý rozum?

„Predstavili sme jednoduché, zrozumiteľné, bezpečné a predvídateľné opatrenia. Každý občan na Slovensku vďaka nim bude vedieť, že ak sa v mojom regióne zmení pandemická situácia, tak sa bude musieť obmedziť aj moja sloboda.

Verím, že aj vďaka nášmu plánu sa prestaneme budiť do rána, keď bude platiť jeden deň niečo iné a na druhý deň presný opak. Verím, že vďaka argumentom a dátam, zvíťazí zdravý rozum nad chaosom,“ uzavrel Richard Sulík.

CELÝ DOKUMENT SEMAFOR ZDRAVIA SI PREČÍTAJTE TU: Semafor zdravia

red, oš, foto: SaSNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

RAŠI: Medicínsky nezmysel

Medicínsky nezmysel. Inak sa aktuálne celonárodné plošné testovanie, ktoré trvá deväť dní …