Domov História Zaujímavosti z minulosti s Marcelom Pecníkom … spomienky na monarchiu I. O symboloch dejín…

Zaujímavosti z minulosti s Marcelom Pecníkom … spomienky na monarchiu I. O symboloch dejín…

0
0

28. októbra si pripomenieme jeden z najvýznamnejších dátumov našej histórie. Vznik prvej Československej republiky, ako jedného z nástupníckych štátov rozpadnutej bývalej Rakúsko-uhorskej monarchie. Význam tejto dejinnej udalosti pre formovanie nášho národno – štátneho vývoja je nesporný. Ale aj taký pohľad späť na niektoré symboly štátu, v ktorom žili naši predkovia, má tiež svoje čaro. Pozrite si a prečítajte… možno si aj vy navodíte trochu sentimentu o časoch, ktoré ste tak ako ja, ani vy už nestihli zažiť… Nech sa páči, štátna hymna, znak a vlajka Rakúsko – Uhorska.

V minulosti sme uverejnili ako zaujímavosť českú verziu hymny, pôvodne v nemčine: „Gott erhalte Franz den Kaiser“.

Treba povedať, že nakoľko bola monarchia štátom mnohých národov, známe sú aj verzie – maďarská, chorvátska, slovinská, rumunská, poľská a rusínska.

Existuje však aj vzácny preklad do slovenského jazyka Jozefom Emanuelom, farárom v Košeci. Text bol uverejnený v Slovenských novinách v apríli 1854. Nápevom bola skladba Josepha Heydna, ktorú dnes poznáme ako oficiálnu hymnu Nemecka.

Vtedajší oficiálny štátny znak sa istotne radí medzi reprezentatívne historické a umelecké skvosty.

Tzv. stredný štátny znak tvorili znaky Rakúska a Uhorska, spolu so znakom vládnucej Lotrinsko- habsburskej dynastie.

Znak Rakúska mal žltý štít, na ktorom bol čierny orol nesúci meč, železo a ríšske jablko. Na prsiach mal štít nesúci na sebe znaky všetkých korunných krajín a nad sebou rakúsku cisársku korunu.

Vedľajší znak Uhorska mal dva štíty, zadný rozdelený na 5 polí – každé reprezentovalo jednu z krajín Uhorska a na tom tzv. malý uhorský znak.

Nad tým svätoštefnaská koruna, ktorou boli korunovaní naši králi približne od roku 1000. Spoza hlavných štítov vychádza zlatá ratolesť, ktorú zo spodnej časti objíma stuha s latinským heslom INDIVISIBILITER AC INSEPARABILITER – „nedeliteľné a nerozlučné“.

Štátna vlajka multietnickej krajiny, ktorá bola v čase svojho vrcholu a v predvečer zániku druhým najväčším a tretím najľudnatejším štátom Európy, bola zložená z malých štátnych znakov Rakúska a Uhorska, položených na typických národných farbách.

Červenej a bielej v prípade Rakúska a červenej, bielej a zelenej v prípade Uhorska.

Aké by bolo Rakúsko – Uhorsko dnes? Je to, žiaľ, už len otázka pre diskusiu, nakoľko pred i počas víru dejinných zmien neprešlo toľko navrhovanými a očakávanými národnostnými a demokratizačnými reformami. Hovoriť o tom je ale stále zaujímavé.

Na budúce niečo o poslednej najvýraznejšej postave Rakúsko-Uhorska, o cisárovi Františkovi Jozefovi I. 

Marcel Pecník, foto: internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Boston Cháru ešte nepodpísal. Môže skončiť v Colorade

Hokejový Boston Bruins už má pod zmluvou osem obrancov, ale stále nie Zdena Cháru. Štyrids…