Domov Slovensko Ďalšia kauza vládnej koalície. Štátny tajomník Kyselica porušil zákon

Ďalšia kauza vládnej koalície. Štátny tajomník Kyselica porušil zákon

0
0

Na vládnu koalíciu sa to v posledných týždňoch len tak valí. Dá sa povedať, že čo týždeň, to ďalšia a ďalšia kauza, prípadne aj viac. Ostatný týždeň odštartovala kauza štátneho tajomníka Lukáša Kyselicu. Prevalilo sa, že vo voľbách kandidoval ako príslušník vojenského spravodajstva, čím porušil zákon.

Po kauzách odkopírovaných diplomových prác viacerých ústavných činiteľov, hlasovaní koaličných poslancov za návrh kotlebovcov, či tvrdej výmene názorov medzi predsedom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina) a podpredsedom parlamentu Jurajom Šeligom (Za ľudí) musí vládna koalícia v krátkom čase čeliť ďalšiemu problému.

Ten nielen, že vytvára ďalšie rozpory medzi koaličnými partnermi, ale tiež opätovne nastoľuje otázku, či je súčasná vláda skutočne správnou alternatívou voči bývalým vládam, ktorá mala priniesť očistenie politiky.

V tohtotýždňovej kauze totiž ide opäť o porušenie zákona zo strany vysoko postaveného vládneho predstaviteľa.

Porušil zákon

Denník N v pondelok 27. júla informoval, že štátny tajomník ministerstva vnútra Lukáš Kyselica mal kandidovať vo februárových parlamentných voľbách za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) ako tajný príslušník vojenského spravodajstva.

„Hľadiac na to právnicky je zrejmé, že pán Kyselica porušil zákon, pretože ako vojak, čo príslušníci vojenského spravodajstva sú, sa aktívne zúčastňoval na predvolebnej kampani. To sa nesmie, to majú vojaci, policajti, alebo napríklad aktívni sudcovia zakázané,“ napísal na svoj facebook Juraj Šeliga (Za ľudí).

Tajné služby nemajú byť podľa slov podpredsedu parlamentu démonizované, no politik v kampani nemá byť zároveň „tajný agent”.

„Alebo chce byť politik, alebo agent. Takto čiernobiele to je. Človek si musí vybrať, ako chce svojej krajine slúžiť. Nebudem klamať, Lukáša Kyselicu som veľmi nepoznal, ale zaujal ma pri Gorile, pri rozhovoroch a v čistote prezentovaného postoja.

Zdalo sa mi, že slová nenadužíval. Dnes je evidentné, že ich naozaj používal menej, ako sa patrilo,“ uviedol Šeliga.

Šeliga žiada vyvodenie zodpovednosti

Kyselica by preto podľa Šeligu mal vyvodiť osobnú zodpovednosť. „Môže to znieť, ako taký štekot psov na idúcu karavánu, ale napriek tomu sa mi zdá, že nesmieme rezignovať a opúšťať naše princípy v politike.

A nie, nie je to útok na slovenský samit, alebo koaličného partnera alebo vládu zmeny. Je to apel, aby sme začali pri tom, ak niekto urobí chybu, vyvodzovať zodpovednosť,“ dodal Šeliga.

Zneužitie agenta v politickom boji

K odstúpeniu vyzývala Kyselicu aj opozícia. Strana Smer-SD zastáva názor, že štátny tajomník rezortu vnútra porušil svojím konaním zákon o štátnej službe profesionálnych vojakov.

„Pán Kyselica slúžil v tajnej službe ministerstva obrany od októbra 2019 do 19. marca 2020, teda počas celej volebnej kampane bol členom tajnej služby.

Je každému jasné, že slúžil verne Igorovi Matovičovi, keďže ho odmenil tretím miestom na svojej kandidátke v čase, kedy bol Kyselica agentom.

Čo môže byť väčším dôkazom politickej práce Igora Matoviča v deštruovaní demokracie, ako zneužitie agenta v politickom boji,“ píše Smer-SD vo svojom profile na sociálnej sieti.

Strana to považuje za nebezpečný precedens, „ktorý nemôže demokratická spoločnosť pripustiť“.

„Tieto praktiky Igora Matoviča nás vôbec neprekvapujú, pretože sme o tom jasne hovorili už pred voľbami. Ukazuje sa, že táto kauza môže mať aj hlbší význam,“ myslí si opozičná strana.

Označila to za pravdepodobný začiatok mocenského boja v hnutí OĽaNO a za rozklad bezpečnostných zložiek štátu.Matovič a Naď mu dôverujú, Grendel je sklamaný

V hnutí OĽaNO údajne o tom, že Kyselica pracoval pre vojenských tajných, nevedeli. Napriek tomu, ako minister obrany Naď tak aj premiér Matovič vyjadrili voči Kyselicovi dôveru.

„Na základe informácií, ktorými ako minister obrany nateraz disponuje, môže s pokojným svedomím povedať, že Lukášovi Kyselicovi dôveruje,“ uviedla hovorkyňa Martina Kovaľ Kakaščíková.

„Na základe doterajších informácií nevidím dôvod Lukášovi Kyselicovi nedôverovať,“ vyhlásil premiér.

Rovnakú dôveru voči štátnemu tajomníkovi a bývalému tajnému však nezdieľajú všetci v hnutí. Podpredseda parlamentu Gábor Grendel je z informácií o Kyselicovi sklamaný.

„Každý do politiky vstupuje s nejakým cieľom. Ak v nej stretnete ľudí s podobnými cieľmi, môžete sa časom spriateliť. Z nás s pánom Kyselicom sa asi priatelia už nikdy nestanú,“ povedal Grendel.

Kyselica vyvodil zodpovednosť

Netrvalo dlho a štátny tajomník Kyselica napokon zo svojho postu odstúpil.

„Lukáš Kyselica nám včera oznámil, že sa rozhodol odísť z postu štátneho tajomníka na ministerstve vnútra. Dohodli sme sa, že si to môže ešte dodnes prípadne rozmyslieť. Nerozmyslel,“ informoval v utorok na sociálnej sieti premiér Igor Matovič.

Zároveň obvinil opozíciu, že chcela Kyselicu zneužiť proti hnutiu OĽaNO.

„Podľa mojich informácií ho ľudia blízki Petrovi Pellegrinimu vo vedení vojenského spravodajstva chceli zneužiť pred voľbami na rozvrat nášho hnutia OĽaNO zvnútra,“ povedal premiér.

„Už sme si zvykli na to, že Igor Matovič používa lož ako pracovnú metódu, no jeho vyjadrenie o pokuse rozložiť hnutie OĽaNO prostredníctvom pána Kyselicu už nesie prvky stihomamu. Pán Kyselica teda kandidoval za OĽaNO a zároveň mal úlohu rozkladať toto hnutie ako tajný agent?“ reagoval Pellegrini pričom označil odchod Kyselicu za dobrú správu.

„Agenti tajnej služby majú plniť svoje tajné poslanie, politici majú otvorene slúžiť ľuďom. Oboje sa, jednoducho, nedá,“ dodal expremiér.

Donášal na Naďa a Mikulca?

Zaujímavé je aj to, že Kyselica bol tajným agentom vojenského spravodajstva v čase, keď ho viedol Ján Balciar. Práve na neho súčasný minister obrany Jaroslav Naď útočil pre jeho podozrivé majetky, ktoré nedokázal vysvetliť. Kyselica spadal pod Balciara aj v čase, keď ten obvinil Naďa z vyzradzovania utajovaných skutočností, pričom súd neskôr toto obvinenie odmietol. Podľa Denníka N mal práve Kyselica donášať Balciarovi nielen na Naďa ale aj súčasného ministra vnútra Romana Mikulca.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…