Domov Zahraničie Druhá vlna môže hospodársku obnovu eurozóny zabrzdiť

Druhá vlna môže hospodársku obnovu eurozóny zabrzdiť

0
0

Prvá vlna koronavírusu výrazne otriasla ekonomikou celého sveta a pochopiteľne sa tomuto javu nevyhlo ani hospodárstvo eurozóny. V ostatných mesiacoch sa ekonomiky jednotlivých štátov opäť začali spamätávať, nemusí to však byť nadlho.

Rastúci počet nových prípadov nákazy koronavírusom znamená hrozbu pre obnovu hospodárstva eurozóny. Vyhlásil to hlavný ekonóm Európskej centrálnej banky (ECB) Philip Lane v rozhovore pre denník Wall Street Journal.

Vysoký stupeň neistoty

V ostatných týždňoch zaznamenávajú európske krajiny významný nárast počtu infikovaných koronavírusom, čo vedie jednotlivé vlády k opätovnému zavádzaniu prísnejších opatrení.

Medzi ne patrí aj zatváranie obchodných, prevádzok, hotelov, reštaurácií, škôl či fabrík. To môže opäť viesť k ekonomickej recesii a spolu s ňou môže aj Európa znovu čeliť ekonomickej kríze.

Aj keď sme momentálne na koronakrízu lepšie pripravení ako tomu bolo začiatkom roka, avšak ako povedal Lane, kľúčová otázka, ktorú sprevádza vysoký stupeň neistoty je, kedy sa podarí stabilizovať šírenie vírusu.

Miera inflácie v menovej únii má podľa aktuálnych prognóz ECB v horizonte dvoch rokoch dosiahnuť 1,3 percenta. To je hlboko pod úrovňou tesne menej ako dve percentá, ktorú považuje ECB za primeranú z pohľadu udržania cenovej stability.

Lane pripustil, že inflácia je od cieľa „veľmi vzdialená“. Tlmil ale očakávania, že banka už tento mesiac oznámi ďalšie stimulačné opatrenia.

ECB si podľa neho počká, ako na mimoriadnu situáciu zareagujú vlády, napríklad aj v návrhoch budúcoročných štátnych rozpočtov.

red, SITA, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Novela zákona o cestnej premávke, ktorá má ochrániť cyklistov, je v parlamente

Koaliční poslanci predkladajú novelu zákona o cestnej premávke, ktorá má za cieľ zlepšiť b…