Domov Zdravie Káva a čaj v životospráve

Káva a čaj v životospráve

0
0

Dnes sa pozrieme na dva najpopulárnejšie nápoje na svete, ktoré sa tešia priazni už niekoľko stoviek rokov.

Prečo pravidelne konzumovať čaj alebo kávu? Čo rozhoduje o tom, že tieto dva nápoje sú pre naše zdravie prospešné a naopak kedy už nie? V tomto krátkom článku sa dozviete viac.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Základné princípy detoxu organizmu

Prečo a ako zaradiť kávu či čaj do životosprávy

Pitný režim je pre našu existenciu veľmi dôležitý tak, ako optimálna strava. To, čo pijeme, podobne ovplyvňuje naše telo a zdravie tak, ako jedlo. Najmä zvyky, ktoré v súvislosti s pitným režimom máme.

Vieme, že čistá filtrovaná voda je základom a podstatou pitného režimu ako takého. Avšak káva a čaj patria u väčšiny ľudí ku každodenným celoživotným rituálom. Prečo?

Pretože sú aj zdrojom pôžitku a môžu byť aj skutočným prínosom pre zdravie, ak sa naučíme zopár faktov, ktoré nám pomôžu lepšie sa rozhodovať. Začnime ale od konca.

To najhoršie, čo môžeme do nášho pitného režimu zaradiť, sú sladené sódové nápoje, tvrdé alkoholické nápoje, presladené energetické drinky s cukrom, alebo rôznymi druhmi umelých sladidiel.

Reklama a jej relatívne silný vplyv hlavne na mládež, by nemala prevyšovať správne návyky, ktoré sa dieťa naučí doma v rámci rodinnej výchovy. Ak vy a vaše deti tieto tekutiny nebudete nikdy konzumovať, vaše zdravie sa vám odvďačí.

Základné kritéria výberu kávy a čaju

Na kvalitu treba prihliadať nie len pri výbere potravín, ale aj pri výbere kávy a čaju. Kvalita rozhoduje o tom, či získate želaný zdravotný benefit, a či všetky zložky a látky v produkte budú v optimálnom pomere.

Káva aj čaj sú pre nás zdrojom kofeínu, antioxidantov, polyfenolov. Pozitívne ovplyvňujú zrak a činnosť mozgu. Je mnoho dôvodov prečo si tieto dva nápoje správne vychutnať v organickej bio kvalite, pre ten najlepší možný efekt.

Kávové zrná by mali byť optimálne pestované v tieni, nie na slnku, nepostrekované pesticídmi a akcelerátormi na chemickej báze. Preto je tak dôležitá práve kvalita, ktorá by vždy mala byť bio alebo organická.

Pestovanie kávy je po tisícročia trendom na územiach a v oblastiach, kde sa káve darí. Od pradávna to bola vzácna vývozná surovina, ktorá lákala každého človeka, aj každého obchodníka po celom svete.

Pitie kávy má niekoľko zdravotných benefitov. Káva obsahuje desiatky biologicky aktívnych látok, ktoré môžu napomáhať nášmu zdraviu. Ideálne je pitie čerstvého čierneho pressa z kvalitného presso stroja, bez mlieka, samozrejme bez cukru.

Žiadna forma sladenia (med, kokosový cukor) nie je pre pozitívny efekt z kávy vhodná. Pre vyššie účinky kávy ako takej a pre lepší metabolický efekt, je dobré pridať do kávy účelovo MCT tuky, alebo kokosový tuk (prípadne maslo).

Takýto nápoj vás pred tréningom správe nabudí, pomôže efektívnejšie spaľovať uložené zásoby podkožného tuku. V niektorých časoch dňa vás môže efektívne zasýtiť.

O dôležitosti funkcie mitochondrií v bunkách vieme mnoho a práve vďaka káve môžete podporiť svoj tukový metabolizmus. Pri dávkovaní začnite s 1 čajovou lyžičkou do kávy, a postupne zvyšujte dávku aby ste zistili, kde je vaša hranica a kedy dochádza k laxatívnemu efektu (preženie vás na toaletu).

Na druhej strane existuje skupina ľudí, ktorá kávu nebude dobre tolerovať ani v najnižších dávkach, pretože u nich spôsobuje zvýšenú nervozitu až „prepnutosť“.

Aj preto je dôležité celoživotne spoznávať svoje telo a hľadať všetky dôležité látky, ktoré vaše zdravie pomáhajú udržiavať v optimálnom stave. Do veľkej miery o užitočnosti kofeínu na naše zdravie rozhoduje naša genetická výbava.

Dávkovanie kávy

Čo sa týka množstva, štúdie preukázali, že pitie 3 až 4 šálok kávy denne malo pozitívne efekty pre ľudský organizmus. Pitie kávy drží aj mozog v dobrej kondícii.

Zlepšuje funkciu pamäte, krátkodobej aj dlhodobej, preventívne pôsobí proti ochoreniam mozgu a dokázané sú aj dobré výsledky pri depresiách a nepriaznivých psychických stavoch.

Mali by sme vedieť, že pre vyšší obsah kofeínu a možnú závislosť, je pitie kávy na krátky čas dobré obmedziť, aby sme sa opäť mohli ku svojim rituálom vrátiť s čistou hlavou a novou lepšou chuťou.

Takisto stimulácia a tolerancia kofeínu je vysoko individuálna záležitosť, pre niekoho môže byť silné presso obrovský stimulant, pre iného človeka je to bežný stav bez zmeny.

Tehotné ženy by sa mali konzumácii kofeínu v káve a čaji absolútne vyhýbať. Pitie kávy ako prvého nápoja na lačno, ihneď po zobudení, takisto nie je úplne v poriadku.

Mali by sme dovoliť organizmus naštartovať sa samému, prípadne si dať ako prvé pár cvikov na prekrvenie tela a zobudenie sa vlastnou energiou. Následne si môžeme dopriať čistú vodu a potom kávu alebo čaj.

Ak neznesiete kávu na lačný žalúdok, vyskúšajte si dať kúsok neúdeného tučného syra. Pitie správne pestovanej, spracovanej, praženej a pripravenej kávy je pre väčšinu ľudí zdraviu prospešné. Na ochutenie môžeme ešte použiť voňavú škoricu, ktorá pekne podčiarkne chuť kávy.

Čaj a jeho prednosti

Pitie čaju sa aj v minulosti pripisovalo mnoho liečivých účinkov. V dávnych stáročiach bol čaj považovaný za liek. Nemôžeme mu odoprieť pozitívne zdravotné účinky a aj zmierňovanie niektorých príznakov chorôb.

Čaj je univerzálny nápoj a neexistuje rozpoloženie alebo stav, kedy by sme si dobrý čaj nemohli dopriať, najmä v zimných mesiacoch. V rozdelení čajov rozlišujeme čierne / tmavé čaje, zelené čaje, biele čaje a oolong.

Tieto sa rozlišujú vzhľadom na proces spracovania a dĺžku oxidácie čajových lístkov. Čierny čaj je vysoko oxidovaný, zatiaľ čo zelený je bez oxidácie, spracovaný ihneď po zbere. Čím menej je čaj oxidovaný, tým má menej kofeínu a viac antioxidantov.

Oolong je polooxidovaný a biely čaj je oxidovaný minimálne. Všetky druhy čajov pochádzajú z jednej rastliny „Camellia sinensis“. Z našej bežnej konzumácie poznáme predovšetkým tradičný čierny čaj.

Zaujímavé je, že čierny čaj je silne prebiotický. To znamená, že v našich črevách vytvára maximálne vhodné prostredie pre tak potrebné probiotiká a množenie zdravej črevnej kultúry.

Vieme, že bez správneho prostredia a baktérií v hrubom čreve môžeme len ťažko očakávať dobré zdravie, alebo prosperujúcu imunitu. Pre lepšie črevné prostredie vám bude nápomocný čierny, ale aj zelený čaj.

Veľkú popularitu a obľúbenosť si získava známy zelený čaj plný antioxidantov, ktorý teoreticky môže zabraňovať mnohým metabolickým ochoreniam, ako je diabetes.

Taktiež môže pomáhať pri depresiách. Účinný je aj pri obezite a redukcii tuku v oblasti brucha. Môže sa osvedčiť aj pri znižovaní krvného tlaku, oxidatívneho stresu a chronických zápalov.

Zelený čaj pravdepodobne prispieva aj ku kvalite kostí vďaka obsiahnutým polyfenolom, ak sa v strave nachádza dostatok vitamínu D a hlavne silového pohybu.

Najúčinnejším zeleným čajom je druh Matcha, ktorý je tvorený z celých čajových lístkov. Jedna šálka čaju Matcha obsahuje až trojnásobné množstvo antioxidantov v porovnaní s bežným zeleným čajom.

Bylinkové čaje môžu mať pre naše telo takisto mnohosiahle výhody, ktoré závisia už na konkrétnom druhu byliniek. Takéto čaje sa vyrábajú na báze sušenia bylín, kde má každá rastlina svoj optimálny proces sušenia aj prípravy.

Aj tu platí, že vyššiu kvalitu majú sypané formy bylinných čajov. Nemôžeme nespomenúť ibištekový čaj, ktorý je veľmi bohatý zdroj vitamínu C a má silné ochranné účinky regulujúce tlak krvi.

Tieto čaje je potrebné užívať s ohľadom na ich avizované predpokladané účinky, preto je nutné vždy preštudovať príbalové materiály.

Cukor, mlieko a iné látky

Káva a čaj sú nápoje, z ktorých benefity získavate aj bez toho, aby ste do nich niečo pridávali. Obzvlášť na cukor alebo umelé sladidlá treba zabudnúť, pretože všetky pozitívne účinky môžeme v týchto nápojoch eliminovať, alebo dramaticky znížiť.

Preto si už najbližšie dobre rozmyslite, či si ozaj musíte dať do čaju cukor, alebo je to len podvedomý zvyk. Takisto med ako alternatívne sladidlo, ktoré má mimochodom glykemický index 100, má síce výborné enzymatícké a vitamínové vybavenie, avšak ak ho pridáte do horúceho čaju, tieto vlastnosti sa degradujú.

Lepšie urobíte ak si dáte lyžičku medu pred alebo po pití čaju. Aj proteíny v mlieku môžu neutralizovať antioxidanty v čaji a káve. S avizovaných účinkov tak získate málo.

Veľmi odporúčaným aditívom na umocnenie účinku čaju je napríklad citrón. Ten si môžete do čaju pokojne dopriať. Je overené, že napríklad v čiernom, alebo zelenom čaji, sa spomínané účinky čaju ešte umocnia.

Získate tak efekt aj chuť v jednom. Želáme vám aby ste si svoju šálku kávy alebo čaju vychutnali naplno pri plnom vedomí.

Tina a Vlado Zlatoš, www.vladozlatos.com, foto: shutterstock



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…