Domov Zahraničie Novým prezidentom USA sa stane Joe Biden

Novým prezidentom USA sa stane Joe Biden

0
0

Minulý utorok sa po celých Spojených štátoch otvorili volebné miestnosti, keďže americkí občania si volili svojho prezidenta. Vôbec po prvýkrát od roku 1992 sa stalo, že svoj post neobhájil úradujúci prezident. Donalda Trumpa porazil Joe Biden, ktorý sa stane 46. prezidentom USA.

Prezidentské voľby v USA boli tesné a od začiatku ich sprevádzali pochybnosti o priebehu v súlade so zákonmi, prezentované hlavne súčasným prezidentom.

Trump v ostatných týždňoch aj po volebnom utorku hovoril o podvode a nesprávnom sčítavaní, na svoje tvrdenia však neposkytol dôkazy.

Problémom bolo najmä obrovské množstvo korešpondenčných hlasov, pre ktoré sa spočítavanie komplikovalo a naťahovalo.

Svoj hlas celkovo odovzdalo rekordných 145 miliónov voličov a mnohí práve prostredníctvom pošty.

Najstarší

O tom, že Biely dom bude mať nového obyvateľa sa definitívne rozhodlo až v sobotu po tom, čo boli spočítané hlasy v Pensylváni a Nevade, ktoré napokon získal Joe Biden.

ďaka tomu získal viac ako 270 voliteľov, ktoré potreboval na to, aby sa stal 46. prezidentom USA. Podľa dát agentúry AP ich v Zbore voliteľov dovedna dosiahol 290.

Okrem spomenutých štátov sa mu podarilo na svoju stranu dostať aj ďalšie silné štáty Arizona, Wisconsin a Michigan, kde mimochodom vo voľbách v roku 2016 vyhral Trump.

Biden získal viac ako 74 miliónov hlasov. Niekdajší viceprezident (počas prezidentovania Baracka Obamu) nastúpi do úradu v januári, kedy bude mať už 78 rokov, čím sa stane vôbec najstarším nastupujúcim prezidentom USA.

Trump podnikne právne kroky

Biden krátko po oznámení, že vyhral v Pensylvánii, ktorá bola pre oboch kandidátov kľúčová, v stanovisku uviedol, že je načase, aby sa Amerika zjednotila a uzdravila.

„Po skončení kampane je čas zanechať hnev a tvrdú rétoriku a spojiť sa ako národ,“ vyhlásil Biden, pričom nespomenul svojho oponenta Trumpa.

Ten zatiaľ neuznal porážku a namiesto toho sľúbil právne kroky, prostredníctvom ktorých chce zvrátiť výsledok boja o Biely dom.

„Naša kampaň začne súdne konanie, aby zabezpečila plné dodržiavanie zákonov o voľbách a nastúpenie právoplatného víťaza,“ uvádza sa v Trumpovom stanovisku.

Trump je prvý úradujúci prezident, ktorého nezvolili do druhého funkčného obdobia od roku 1992, keď sa to nepodarilo Georgeovi H.W. Bushovi.

Chce Ameriku znova zjednotiť

Biden s manželkou Jill a novozvolená viceprezidentka Harrisová s manželom Dougom Emhoffom sa už v sobotu večer prihovorili národu. Štvorica vystúpila vo Wilmingtone v Delaware, kde Biden žije.

Vo svojom prvom príhovore ako zvolený prezident Biden ubezpečil ľudí, že chce zjednotiť krajinu a nie ju rozdeľovať.

Vyhlásil, že je „čas zotaviť sa“ a voličom, ktorí za neho nehlasovali, odkázal, aby si navzájom dali šancu.

„Sľubujem, že budem prezidentom, ktorý sa nebude usilovať o rozdelenie, ale o zjednotenie, kto nevidí červené a modré štáty, vidí iba Spojené štáty,“ povedal Biden.

„Je načase odložiť drsnú rétoriku, znížiť teplotu, znova sa vidieť, znova sa navzájom počúvať,“ povedal s tým, že k pokroku je treba prestať sa k „našim oponentom správať ako k nepriateľom“.

Vybrali ste nádej a jednotu

Bidena na pódiu predstavila jeho spolukandidátka, Kamala Harrisová.

Kalifornská senátorka sa víťazstvom zapísala do histórie ako prvá žena, prvá Afroameričanka a prvá osoba juhoázijského pôvodu, ktorú zvolili do funkcie viceprezidentky USA.

„Aj keď som možno prvá žena v tomto úrade, nebudem posledná,“ vyhlásila a následne vzdala poctu svojej zosnulej matke, indickej migrantke, a ďalším generáciám černošiek, belošiek, pôvodných obyvateliek USA, Ázijčaniek a Hispánok, ktoré „pripravili cestu pre tento okamih“.

„Keď sa v týchto voľbách hlasovalo o našej demokracii, v stávke bola duša Ameriky, a vy ste pre Ameriku uviedli nový deň, zatiaľ čo sa pozeral celý svet,“ vyjadrila sa Harrisová.

„Vybrali ste si nádej a jednotu, slušnosť, vedu a, áno, pravdu. Vybrali ste si za ďalšieho prezidenta USA Joea Bidena. Cesta vpred nebude ľahká, ale Amerika je pripravená, rovnako ako Joe a ja,“ doplnila.

ano, SITA, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…