Domov Zaujímavosti Roboty sa budú učiť poznaním tak ako ľudia

Roboty sa budú učiť poznaním tak ako ľudia

0
0

Svet robotiky je fascinujúcim odvetvím. Každý pokrok a každý nový poznatok predstavuje v tejto oblasti obrovský objav, ktorý ľudstvo posúva vpred. Dnes už nás vôbec neprekvapí, ak uvidíme v televízii či na rôznych technologických veľtrhoch robota, ktorý vyzerá ako človek. Čo však robot, ktorý sa tak aj správa?

Odborníci, vedci a konštruktéri z oblasti robotiky nám už predstavili robotov, ktorí dokážu odpovedať na naše otázky, bežať maratón, hrať ping pong, poraziť nás v šachu alebo dokonca navariť chutný obed.

Všetko dopredu naprogramované procesy, za ktorými sú roky ba až desiatky rokov vývoja. Verili by ste ale, že existuje aj robot, ktorý sa dokáže naučiť všetko tak ako človek? Hrozivé môže byť aj to, že to zvládne lepšie ako my.

Deep learning

Americká spoločnosť nVidia sa totiž rozhodla priniesť niečo, čo bolo doposiaľ iba v rovine teórie. Vedci z tejto spoločnosti dokázali vyvinúť systém hĺbkového učenia, ktorý robota naučí napodobňovať človeka len tým, že ho bude pozorovať.

Jednoducho, robot bude schopný sa naučiť akúkoľvek činnosť bez toho, aby musel byť naprogramovaný. Hoci systém ešte má svoje muchy a je vo vývoji, má reálnu perspektívu zavedenia do praxe.

Ako to funguje

Nech to znie akokoľvek banálne, roboty s týmto druhom poznania dokážu ľudskú prácu pokojne nahradiť. A to im len stačí ukázať, ako to robiť. Princíp hĺbkového učenia u robotov sa zdá naozaj jednoduchý.

Robot sleduje jednotlivé úkony, ktoré vykonáva človek. Následne samotný úkon analyzuje a identifikuje dané objekty a ich vlastnosti (farba, tvar, teplota…).

Následne krok po kroku si ukladá vzájomné interakcie, vzťahy objektov a potom robot vykonáva samotný proces, ktorý v podstate „skopíroval.“ Podstatné je, že všetko sa odohráva v reálnom čase, kedy robot reaguje na vizuálne podnety. Nejde o proces ukladania a programovania určitých krokov.

Výskum a vývoj

Samozrejme, samotný systém nie je ešte dokonalý, no pre vývojárov je to výzva a obrovský pokrok. Prvé pokusy boli vykonané pri stavaní detskej stavebnice.

Zdalo by sa tak, že pokiaľ nevykonávate prácu s neustále identickými úkonmi, ste v bezpečí. Postupne sa však má systém naučiť vykonávať i jemnejšie a zložitejšie úkony. Kognitívne schopnosti vo svete robotov tak dostávajú reálne kontúry.

Denis Ruščák, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…