Domov Slovensko SIS zaznamenala korupciu na prokuratúre aj v polícii

SIS zaznamenala korupciu na prokuratúre aj v polícii

0
0

Slovenská informačná služba (SIS) v minulom roku zaznamenala prípady korupcie na prokuratúre aj v polícii. Okrem toho sa zaoberala aj podozreniami týkajúcimi sa korupčných a netransparentných postupov v justičnom systéme.

SIS odtajnila časť Správy o činnosti SIS za rok 2019, z ktorej sa dozvedáme o zisteniach jej prípadoch, ktoré nápadne pripomínajú medializované a ostro sledované prípady.

Prokurátor napojený na obvineného podnikateľa

„V oblasti pôsobenia orgánov činných v trestnom konaní SIS informovala o podozrení z korupcie prokurátora, ktorý mal úzke väzby na podnikateľa prepojeného na zločinecké skupiny a obvineného z viacerých závažných trestných činov.

Podnikateľ mal prokurátora využívať na zabezpečovanie beztrestnosti členov týchto zločineckých skupín, za čo mal od nich vyberať úplatky a časť z nich odovzdávať predmetnému prokurátorovi,“ informuje SIS.

Korupcia v polícii

Viaceré prípady korupcie boli podľa tajnej služby zaznamenané v radoch príslušníkov Policajného zboru (PZ).

„SIS poukázala na bývalého policajta, ktorý z policajného prostredia získaval interné informácie o osobách podozrivých najmä z ekonomickej trestnej činnosti.

Tieto informácie následne zneužíval na vyberanie úplatkov od týchto páchateľov, pričom ako protislužbu im ponúkal poskytnutie informácií o stave vyšetrovania, alebo aj ovplyvnenie vyšetrovania v ich prospech,“ uvádza sa v správe.

Ďalší prípad sa týkal policajného vyšetrovateľa, ktorý zneužíval svoju funkciu a požadoval úplatky od znalcov za ich prizvanie na vypracovanie znaleckého posudku.

„SIS tiež informovala o snahách člena zločineckej skupiny zabezpečiť prostredníctvom kontaktov na polícii presun vyšetrovacieho spisu korupčného prípadu na inú zložku polície a následne tam ovplyvniť vyšetrovanie v prospech páchateľa,“ uvádza tajná služba.

Pašovanie cigariet za pomoci Finančnej správy

Spravodajská služba informovala kompetentných aj o pracovníkovi finančnej správy, ktorý je podozrivý, že sa podieľal na pašovaní cigariet cez slovensko-ukrajinskú štátnu hranicu.

„Pracovník finančnej správy mal spolupracovať so zločineckou skupinou a mal za úplatky pri kontrole železničných vagónov prichádzajúcich z Ukrajiny na Slovensko úmyselne prehliadať kontraband pašovaných cigariet,“ informovala SIS.

red, SITA, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin14
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Ramos v rekordnom zápase zahodil dve penalty

Dvadsaťpäťkrát bol z bieleho bodu v reprezentačnom drese neomylný a potom prišli dve zahod…