Domov Slovensko Slovensko má za sebou 1. kolo plošného testovania na koronavírus

Slovensko má za sebou 1. kolo plošného testovania na koronavírus

0
0

Napriek veľmi neistému priebehu príprav v minulom týždni celoplošné testovanie cez víkend dopadlo veľmi úspešne. Podľa zverejnených dát sa na ňom, pričom testy odhalili niečo málo cez jedno percento infikovaných novým koronavírusom.

Po úspešnom zvládnutí pilotného testovania na koronavírus v štyroch najviac postihnutých okresoch Slovenska – v Bardejove, Dolnom Kubíne, Námestove a Tvrdošíne, čakalo Slovensko testovanie na celom jeho území.

Ozbrojené sily SR mali za úlohu pripraviť takmer 5 tisíc odberných miest po celej krajine.

Pôrodné bolesti

Už od oznámenia zámeru otestovať všetkých občanov Slovenska pred dvomi týždňami sa ozývali mnohé kritické hlasy. Jedni tvrdili, že takú rozsiahlu operáciu nie je možné pripraviť, iní kritizovali samotný zámer tejto operácie, mnohým sa zas nepáčil spôsob, akým má celé testovanie prebehnúť.

Hoci sa spočiatku ako najväčší problém zdalo zvládnutie tejto úlohy pre samosprávy, tie spoločne s armádou Slovenskej republiky hlásili koncom minulého týždňa takmer stopercentnú pripravenosť odberných miest.

Bez podpory SLK

Problém však bol s pokrytím týchto miest zdravotníkmi, ktorí sa príliš do tejto akcie nehrnuli, a to najmä pre odmietavé postoje zdravotníckych organizácií.

„SLK (Slovenská lekárska komora; pozn. redakcie) vyzýva vládu, aby ešte raz zvážila testovanie, zasadla za jeden stôl s odborníkmi a začala plánovať kroky, ktoré nám pomôžu pandémiu zvládnuť. Voláme po odbornej diskusii.

My sme s odborníkmi hovorili a ten výsledok je, že celoplošné testovanie je jeden veľký otáznik, ktorý nám pandémiu nevyrieši,“ vyjadril sa minulý týždeň predseda SLK Marian Kollár s tým, že ochranné pomôcky i energia zdravotníkov sa dájú využiť aj lepšie.

To, že plošné testovanie nemalo podporu zdravotníckych organizácií, znamenalo vážny problém s nedostatkom zdravotníkov, ktorí boli potrební pre zaistenie odberov na jednotlivých odberných miestach.

Prezidentka vs. vláda

V piatok, teda ani nie 24 hodín pred spustením akcie „Spoločná zodpovednosť“, hlásili pre nedostatok zdravotníckeho personálu pripravenosť len niečo cez 60 % odberných miest.

V piatok dopoludnia preto prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala vládu, aby prehodnotila podmienky zákazu vychádzania.

„Cieľ operácie pretestovať celé obyvateľstvo Slovenska je teda podľa ich slov nenaplniteľný,“ uviedla prezidentka po stretnutí s náčelníkom generálneho štábu ozbrojených síl SR generálom Zmekom a veliteľom operácie Spoločná zodpovednosť brigádnym generálom Pachom a dodala:

„Žiadam ešte pred spustením testovania prehodnotiť podmienky zákazu vychádzania a netrestať následne ľudí, ktorí sa z objektívnych dôvodov na test nedostanú, alebo ktorí z iných dôvodov na test nemôžu prísť. Nemôžme pripustiť, aby státisíce občanov zostali pred testovaním v neistote.“

Vládnych predstaviteľov tým prezidentka nahnevala, čo jej dali viacerí pocítiť.

„Každý z nás si dnes vyberá svoju cestu. Niekto sa rozhodne v ťažkej chvíli nadbiehať názoru ľudí, ktorí si myslia, že majú právo nakaziť iných… iní pomáhajú do poslednej chvíle ako vedia,“ vyjadril sa po vyhlásení prezidentky premiér Igor Matovič.

„Dobrý vrchný veliteľ ozbrojených síl má kapitulovať ako posledný, nie ako prvý. Zatiaľčo pani prezidentka predčasne trúbi na ústup, vláda ďalej pracuje na zabezpečení úspechu operácie Spoločná zodpovednosť,“ odkázal hlave štátu minister sociálnych vecí Milan Krajniak.

Otvorili takmer všetky odberné miesta

Premiér Igor Matovič i minister obrany Jaroslav Naď doslova prosili zdravotníkov, aby sa prihlásili a dokonca im sľúbili výrazne motivačné odmeny. Za dva dni strávené na odbernom mieste mal každý zdravotník dostať 700 – 900 euro + „prémiu“ za každý pozitívny test.

V sobotu ráno o siedmej hodine sa malo otvoriť približne 5 000 odberných miest po celom Slovensku. Nezaobišlo sa to bez problémov a niektoré miesta neotvorili pre chýbajúcich zdravotníkov či chýbajúce vybavenie alebo certifikáty.

O deviatej hodine však už minister obrany hlásil dobré správy. „K tejto hodine máme funkčných 97,2 % odberových tímov, ďalšie sa postupne kompletizujú. Sme na dobrej ceste!“ vyjadril sa Jaroslav Naď.

K 10-tej hodine malo byť podľa informácií otvorených 4 900 miest z celkového počtu 4 961. Okrem slovenských zdravotníkov prišli na výpomoc aj zdravotníci z Rakúska a Maďarska.

Odhalili 1 % infikovaných

Hneď v ranných hodinách sa však pred mnohými odbernými miestami tvorili dlhé rady, pred drive-in odbernými miestami, teda tam, kde sa testovalo priamo z auta, sa tvorili kilometrové kolóny a pre príliš veľký záujem museli niektoré predčasne uzavrieť.

Ako však informovala polícia, situácia bola pokojná a bezpečnostné zložky tak museli riešiť len niekoľko pokusov o opätovné pretestovanie po pozitívnom výsledku, kedy pozitívne testovaný porušil povinnú karanténu.

Sobotné testovanie tak dopadlo nad očakávanie. Všetky odberné miesta na Slovensku vykonali dokopy 2 581 113 testov, pričom odhalili 25 850 infikovaných.

V nedeľu už bola situácia o poznanie pokojnejšia. Niektoré odberné tímy dokonca hlásili „nudu“. Celkovo sa podľa informácií, ktoré v pondelok prezentoval premiér Matovič, celoplošného testovania zúčastnili 3 625 332 ľudí. Z nich bolo pozitívnych 38 359, teda 1,06 percenta.

Priepustka na slobodu

Prvý testovací víkend tak napriek prvotným vážnym problémom dopadol na výbornú. Poďakovanie za to patrí všetkým vojakom, policajtom, zdravotníckym pracovníkom, zamestnancov samospráv a mnohým dobrovoľníkom, ktorí sa postarali o to, že za dva dni dokázalo Slovensko pretestovať viac ako 3 a pol milióna ľudí.

Ostáva len veriť, že táto operácia skutočne významne pomôže v boji proti pandémii. Nateraz však ostávajú v platnosti všetky doterajšie obmedzenia.

Rozdiel však je v tom, že ľudia, ktorí majú po víkendovom testovaní v rukách certifikát s negatívnym výsledkom, môžu chodiť do podnikov a reštaurácií (len na terasy), do obchodných prevádzok, či prevádzok poskytujúcich služby.

Ako však upozorňujú odborníci, naďalej by sa mali správať maximálne zodpovedne, a to aj s ohľadom na nízku spoľahlivosť antigénových testov.

Bude druhé kolo?

Vzhľadom na pomerne nízke percento odhalených prípadov sa vynorila aj otázka, či by mali občania Slovenska podstúpiť rovnaké testovanie aj na budúci víkend tak, ako to bolo naplánované.

Konzílium odborníkov druhé kolo neodporúčalo. Podľa ich návrhu by sa antigénové testy mohli znovu použiť len v okresoch, v ktorých bola v prvej vlne testovania najvyššia pozitivita, teda od 1,5 percenta vyššie.

Ústredný krízový štáb sa však na pondelkovom rokovaní napokon dohodol, že výnimku z druhého kola testovania dostane len 25 okresov, a to tých, kde bola pozitivita nižšia ako 0,7 percenta.

(Ne)spoľahlivosť antigénových testov

Okrem vyššie spomenutej kritike plošného testovania sa obrovskej kritike nevyhli ani antigénové testy, ktoré slovenská vláda na plošné testovanie nakúpila.

Okrem toho, že najmä podľa opozície šlo o pochybný nákup, keďže testy dodala trnavská firma napojená na vládnych predstaviteľov, odborníci kritizovali aj ich spoľahlivosť.

V samotnom príbalovom letáku antigénových testov uvádzajú výrobcovia, že ideálne sú pre použitie v prípadoch, kedy už samotný testovaný má nejaké príznaky ochorenia, a teda nie sú na plošné testovanie vhodné.

„Chceme však zopakovať veľmi dôležitú vec: negatívny výsledok antigénového testu nezaručuje, že v sebe nemáte koronavírus, a že ním nemôžete nakaziť ďalších.

Tieto testy bolo možné robiť plošne preto, lebo sú lacné a rýchle. Sú však aj oveľa menej presné ako PCR testy. Veľké množstvo infikovaných ľudí teda nezachytia,“ informovalo samotné Ministerstvo zdravotníctva SR.

ano, foto: SITA, facebook



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…