Domov Zaujímavosti VIDEO: Zaujímavosti, ktoré ste nevedeli o podávaní rúk

VIDEO: Zaujímavosti, ktoré ste nevedeli o podávaní rúk

0
0

Gesto zdvorilosti, prejav pozdravenia či gratulácia. To všetko a ešte omnoho viac môže vyjadrovať jediné podanie ruky. Jeho história siaha ďaleko do minulosti a miesto v spoločnosti má až dodnes.

Gesto podania rúk

Podanie rúk je všeobecne vnímané ako súčasť etikety a každodenného kontaktu medzi ľuďmi. Dochádza k nemu pri viacerých príležitostiach.

Praktizuje sa pri zoznamovaní, zdravení, uzatváraní dohody či zmluvy, gratulovaní, vítaní či lúčení, kondolovaní a v mnohých iných prípadoch. Vyjadruje uznanie, rešpekt a rovnosť voči inému.

Ako správne podávať ruku

Existuje niekoľko etických pravidiel, ktoré hovoria o tom, kto podáva ruku ako prvý, ako ruku stisnúť či pravidlá, ktoré sa týkajú očného kontaktu počas podávania rúk.

Každému je snáď jasné, že pri podávaní rúk by podávajúci mali udržiavať očný kontakt. Je neprípustné, aby sa čo i len jeden z nich pozeral „po vranách“.

Čo sa týka stisku počas podávania rúk, najlepšie je voliť strednú cestu. Príliš silný stisk by mohol druhého človeka odradiť. Okrem iného vypovedá o človeku to, že sa jedná o príliš sebaistého a agresívneho človeka.

Jemné podanie ruky zas naopak naznačuje, že ide o človeka, ktorý si sám sebou nie je príliš istý. A kto by teda mal ruku natiahnuť ako prvý?

Spravidla ide o spoločensky významnejšiu osobu, nadradenú osobu, hostiteľa a samozrejme dámu. O tom, že sa v našich kruhoch zásadne podáva pravá ruka snáď ani netreba hovoriť.

História siaha do staroveku

Staroveké texty dokazujú, že podávanie rúk sa praktizovalo už v 5. storočí pred naším letopočtom v starovekom Grécku. Vtedy malo toto gesto symbolizovať uzatvorenie mieru. Vďaka nemu dala jedna strana druhej najavo to, že v ruke nedrží žiadnu zbraň.

Podanie rúk vo svete

O tom, že je náš svet mnohokultúrny a jedno gesto môže všade znamenať niečo iné a jeho pravidlá sa líšia, svedčí aj tento prípad.

Napríklad v Rusku by ste s potrasením ruky nepochodili. Ruky si tu síce podávajú, ale tradičné potrasenie sa nepraktizuje. Hlavne v prípade, že si ruku podávate so ženou.

V arabských krajinách by ste zas ruku nemali stískať. Práve to, čo je u nás neetické, je tu pravidlom. Pokiaľ sa teda budete nachádzať v arabských krajinách a príde na podávanie rúk, nevoľte strednú cestu, ale ruku podajte len veľmi jemne.

Krajiny, v ktorých dominuje Islam, sa zas v nijakom prípade nepraktizuje podávanie ruky medzi mužom a ženou. Podanie rúk medzi opačným pohlavím je vnímané ako nevhodné.

V Strednej Amerike zas trvá tradičné podanie rúk omnoho dlhšie ako u nás. Zaujímavosťou je tiež, že v Austrálii si nikdy medzi sebou ruky nepodávajú ženy.

Ak sa chcete v Thajsku vyhnúť nepríjemným pohľadom, nikdy nepodávajte ruku. Ak chcete miestneho pozdraviť, jednoducho spojte k sebe dlane a priblížte ich smerom k hrudníku.

Najdlhšie podávanie ruky

To, že sa ľudia pretekajú v dĺžke podania rúk, sa môže zdať zvláštne a možno šialené, ale aj takýto záznam nájdete v Guinessovej knihe rekordov.

V roku 2008 si Kirk Williamson a Richard McCulley podávali ruku po dobu 10 hodín. Zdá sa vám to veľa? Tento rekord bol však už odvtedy prekonaný viackrát.

V roku 2009 bol rekord prelomený a toto gesto trvalo neuveriteľných 12 hodín, 34 minút a 56 sekúnd. Toto prvenstvo však trvalo len mesiac a nový rekord bol stanovený na 15 hodín, 30 minút a 45 sekúnd.

Najnovší záznam z roku 2011 však hovorí o tom, že doposiaľ najdlhšie podávanie rúk trvalo 33 hodín a 3 minúty.

Nové variácie

V súčasnosti môžete na internete nájsť množstvo videí, ktoré dokazujú, že podávanie rúk môže byť zaujímavé a zábavné. O nové variácie tohto gesta sa zapríčinili najmä športovci, ktorí sú v tomto skutočne nápadití.

Basketbalisti tímu Cleveland Cavaliers vo svojom videu ukázali, že podávanie rúk už zďaleka nie je vnímané len formálne a môžu ním dokonca pobaviť.

Z videa vyplýva, že hráči majú medzi sebou dohodnuté rozdielne podanie rúk. Každé z nich je pri tom originálne a vtipné.

Najväčšími priekopníkmi v takzvanom „handshake“ sú v NBA hráči Clevelandu

Z podávania rúk faux paux

Už niekoľko známych osobností si vyskúšalo, že z obyčajného podania rúk sa môže zrodiť celosvetové faux paux. Svedčí o tom napríklad miliardár Bill Gates, ktorý si v roku 2013 počas podávania rúk s Juhokórejčankou Pak-Kun-hje vyrobil skutočný trapas.

Porušil jedno z najhlavnejších pravidiel a počas podania rúk mal druhú ruku vo vrecku. Ani zďaleka sa mu však niečo podobné nestalo prvýkrát. V roku 2008 počas stretnutia s juhokórejským prezidentom urobil úplne rovnakú školácku chybu.

O tom, že podávanie rúk nie je Gatesova silná stránka, svedčí aj prípad z roku 2001, kedy zvieral ruku kórejského prezidenta Kim-Te-džunga oboma rukami.

Ani bývalý americký prezident George Bush však nie je neomylný. Svedčí o tom jeho trapas z roku 2010, kedy si po podaní rúk s obyvateľom Haiti utrel ruku do Billa Clintona.

Pri návšteve Slovenska v roku 2005 si dokonca Bush pri podávaní rúk s najvyššími predstaviteľmi a ich manželkami z rúk nedal dole rukavice.

Nepodať ruku nemeckému prezidentovi si dovolil Bastian Schweinsteiger počas finále Ligy majstrov 2011/2012. Následne sa za tento incident ospravedlnil so slovami, že bol príliš sklamaný a nevnímal to, čo sa okolo neho deje.

Veľké šklamanie Schweinsteigera…

Aj počas Olympijských hier v roku 2016, ktoré sa konali v Rio de Janeiro, to jeden z džudistov prepískol. Egyptský džudista Islam El Shehaby odmietol podať ruku jeho izraelskému kolegovi Orovi Sassonovi.

Dôvodom bola jeho prehra v prvom kole. Za toto gesto si vyslúžil piskot a bučanie publika. Jeho odmietnutie malo podľa mnohých politický podtón a to sa na športové podujatie takéhoto charakteru skutočne nehodí.

Celosvetový ošiaľ vyvolalo aj správanie Donalda Trumpa k Angele Merkelovej počas jej návštevy Bieleho domu v marci minulého roka. Po schôdzke prišiel rad na fototermín a vzájomné podanie rúk. Toho sa však novinári nedočkali a nastala trápna chvíľka ticha, o ktorej vzápätí vedel celý svet.

Trumpovi sa do podania rúk príliš nechcelo…

puma, foto: SITA, shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…