Domov Zahraničie „Sme od seba ďaleko, no máme k sebe blízko“. Pandémia zvýraznila význam spolupráce Slovenska aj s krajinami ako sú Japonsko či Austrália

„Sme od seba ďaleko, no máme k sebe blízko“. Pandémia zvýraznila význam spolupráce Slovenska aj s krajinami ako sú Japonsko či Austrália

0
0

Vakcína proti koronavírusu nám dáva nádej na opatrný optimizmus, no prináša so sebou aj nové výzvy pre medzinárodnú spoluprácu krajín. Šírenie ochorenia COVID-19 totiž vyvolalo aj geopolitické zmeny a nedá sa vylúčiť, že ich niektorí svetoví hráči využijú na posilnenie svojho postavenia.

Slovenská republika je ako členský štát Európskej únie (EÚ) či Severoatlantickej aliancie (NATO) v rámci svojej diplomacie veľkým zástancom multilateralizmu.

Ide o takú spoluprácu krajín v globalizovanom svete, ktorá vďaka férovým medzinárodným dohodám dokáže aj menším štátom zaistiť dlhodobý rast, bezpečnosť a mier.

Preto je multilateralizmus jedným z pilierov zahraničnej politiky Slovenska, čo potvrdzujú aj pravidelné bilaterálne rokovania s partnermi.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: TOP udalosti roka 2020

Sto rokov slovensko-japonských vzťahov

„Málo sa o tom hovorí, no napríklad také Japonsko patrí medzi najvýznamnejších ázijských partnerov Slovenska, a to nielen v oblasti obchodu,“ vysvetľuje štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus.

S Japonskom zdieľa Slovensko rovnaké hodnoty a princípy, čo sa odráža aj v blízkosti našich pohľadov na aktuálne otázky medzinárodného diania.

Spája nás čulý a konštruktívny politický, ekonomický aj kultúrny dialóg, k čomu výrazne prispeli aktívni japonskí veľvyslanci na Slovensku, Makoto Nakagawa, či jeho predchodca Jun Shimmi.

„Verím, že budúci rok prinesie útlm šírenia nákazy koronavírusom a s tým aj nové príležitosti na posilnenie slovensko-japonských vzťahov a zintenzívnenie našej spolupráce v post-pandemickom období,“ vyhlásil Martin Klus počas online rokovania s parlamentným viceministrom pre zahraničné veci Japonska Satoshim Nakanishim.

Témou ich videokonferencie bol nielen boj proti pandémii ochorenia COVID-19, ale aj rozvoj slovensko-japonských bilaterálnych vzťahov, ktorých 100. výročie si práve v roku 2020 pripomíname.

V rámci online diskusie sa partneri dotkli aj otázky vplyvu koronakrízy na geopolitickú situáciu. Zhodli sa okrem iného na tom, že meniace sa postavenie a jednostranné aktivity niektorých svetových mocností si budú vyžadovať väčšiu obozretnosť medzinárodného spoločenstva.

Využívanie súčasnej pandémie na rozširovanie nielen ekonomického, ale aj politického či vojenského vplyvu vo viacerých regiónoch sveta, nie je v záujme krajín ako sú Japonsko a Slovensko, ktoré v medzinárodných vzťahoch preferujú východiská medzinárodného práva a multilateralizmu.

„Posledné roky sa ukazuje, že úzka spolupráca s Japonskom má svoje opodstatnenie aj na úrovni Európske únie (EÚ) či Vyšehradskej skupiny (V4) a Slovensko je v maximálnej možnej miere pripravené kedykoľvek napomáhať rozvoju týchto vzťahov,“dodal štátny tajomník rezortu diplomacie SR.

Ukážka solidarity medzi krajinami

Rovnako čulé a kvalitné vzťahy má Slovensko aj s Austráliou, ďalšom krajinou takpovediac „na opačnom konci“ sveta.

Okrem kvalitných bilaterálnych vzťahov spája naše dve krajiny aj rešpekt k dodržiavaniu právneho štátu a základných ľudských práv, čo sa potvrdilo nedávno, v rovnakom postoji k aktuálnej situácii v Bielorusku.

Podobný pohľad však zdieľame aj v prípade boja proti pandémii ochorenia COVID-19.

„Jednou z našich najdôležitejších úloh v boji proti šíreniu koronavírusu je vybudovať v spoločnosti väčšiu dôveru k očkovaniu.

Z globálneho hľadiska však zároveň nesmieme dopustiť ani to, aby sa účinné vakcíny proti COVID-19, či prípadné nové pandemické problémy, stali geopolitickým nástrojom v rukách rôznych štátov.

Všetky krajiny bez výnimky by mali hrať podľa rovnakých pravidiel a spolupracovať na ochrane verejného zdravia,“ povedal štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus v nedávnom rozhovore so štátnou tajomníčkou Ministerstva zahraničných vecí a obchodu Austrálie Frances Adamson.

Zhodli sa, že popri vývoji účinných vakcín, ktoré nám dávajú nádej na návrat do nového normálu v post-pandemickom období, nesmú štáty zabúdať ani na efektívne nástroje pomoci obyvateľom a firmám v rámci zmierňovania ekonomických následkov koronakrízy.

A to nielen v Európe či v Austrálii, ale na celom svete. Štátna tajomníčka austrálskeho rezortu diplomacie a obchodu Frances Adamson v tejto súvislosti informovala, že aktuálna pandemická situácia má vážny dopad najmä na malé ostrovné štáty v Oceánii.

Austrália sa preto chystá pomôcť krajinám vo svojom susedstve, okrem iného aj zabezpečením dodávok vakcín.

„Aj to je ukážka podpory a solidarity medzi štátmi v rámci medzinárodného spoločenstva. Európa tiež nebude stáť bokom a vítam, že už dnes diskutujeme o aktívnej perspektívnej pomoci napr. v našom východnom či južnom susedstve.

Účinná očkovacia látka proti COVID-19 nám totiž dáva nielen nádej na opatrný optimizmus, ale prináša aj nové výzvy pre spoluprácu krajín na globálnej úrovni,“ uviedol Martin Klus.

Dodal, že len tak dosiahneme funkčný multilateralizmus postavený na pravidlách medzinárodného práva, čo je spoločná priorita Slovenska aj Austrálie.

md, foto: archív M. Klusa



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…