Domov Slovensko TOP udalosti roka 2020

TOP udalosti roka 2020

0
0

Aj keď tomuto roku vládla najmä pandémia koronavírusu, predsa len bol bohatý na významné udalosti. Prinášame Vám výpočet toho najdôležitejšieho čo sa u nás i vo svete v končiacom sa roku 2020 stalo.

Pandémia koronavírusu (január – )

Ak sa v budúcnosti niekto spýta na rok 2020, azda každý z nás bez rozmýšľania odpovie „koronavírus“. Hoci sme doteraz žili v presvedčení, že celosvetové pandémie boli súčasťou dôb dávno minulých, rok 2020 nás presvedčil o opaku.

Nový typ koronavírusu, ktorý sa začal začiatkom roka šíriť z Číny, zakrátko „dobyl“ celý svet. Vlády jednotlivých krajín v snahe zabrániť jeho šíreniu prijímali často drastické opatrenia – ľuďom zakázali vychádzať zo svojich domovov, zatvárali sa školy, obchody či prevádzky služieb, zatvárali sa hranice, ľudia museli dodržovať rozostupy, či prestať vykonávať rôzne činnosti, ktoré boli súčasťou ich života.

V dôsledku prijímaných opatrení prišli ľudia o slobodu, mnoho podnikateľov skrachovalo, mnoho ľudí prišlo o prácu a v dôsledku toho i o strechu nad hlavou. Úsmev na tvárach ľudí nahradili chirurgické rúška, ľudský kontakt zas videokonferečné hovory, a to aj s rodinnými príslušníkmi, a podanie rúk kývnutie hlavou či pozdrav lakťom.

Aj keď už niektoré krajiny začali s vakcináciou, mnoho infektológov sa domnieva, že naše životy už nikdy nebudú ako pred „koronou“, a teda svet už nikdy nebude taký, ako pred rokom 2020. Niektorí to volajú „nová realita“.

Parlamentné voľby (29. február)

Parlamentné voľby, ktoré sa na Slovensko uskutočnili v posledný februárový deň, vyhralo prekvapivo hnutie Igora Matoviča OĽaNO. Ani nie o mesiac vymenovala prezidentka Čaputová vládu zloženú zo strán OĽaNO, SaS, Sme rodina a Za ľudí.

Tá sa moci ujala v zložitom pandemickom čase a nerovný boj podľa mnohých Slovákov Matovičova vláda nezvláda, čoho dôsledkom sú klesajúce preferencie. K nim však dopomáha aj neustále iskrenie v koalícii, ktorá nedá občanom vydýchnuť od svojich žabomyších vojen prakticky ani na chvíľu.

Zatýkanie v polícii a justícii (marec – )

Rok 2020 sa na Slovensku niesol aj v znamení zatýkania kedysi vysokopostavených súdnych či policajných predstaviteľov. Akcie NAKA ako Búrka, Božie mlyny, Judáš či Očistec poslali do väzby sudcov, prokurátorov, ale aj policajných prezidentov.

Z viacerých trestných činov sú dnes obvinení Milan Lučanský, Tibor Gašpar, Dušan Kováčik, Róbert Krajmer i Monika Jankovská. V cele skončili aj viacerí kontroverzní podnikatelia ako Norbert BödörJaroslav Haščák.

Protesty v Bielorusku (august – )

Augustové prezidentské voľby v Bielorusku vyniesli do kresla hlavy štátu už po šiestykrát Alexandra Lukašenka, ktorý mal dostať vyše 80 % hlasov. Podľa opozície však boli voľby zmanipulované a do ulíc vyšli stovky tisíc ľudí.

Proti protestujúcim tvrdo zasiahli policajné zložky a situácia takto pokračuje až dodnes. Bielorusko sa mesiace zmieta v protestoch a krajiny Európy a sveta volajú po demokracii a rešpektovaní základných ľudských práv.

Oslobodenie Kočnera a Zsuzsovej (3. september)

Ostrosledovaným bol aj proces s obvinenými z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Zatiaľ, čo Tomáš Szabó a Miroslav Marček boli odsúdení na trest odňatia slobody na 25, respektíve 23 rokov, podnikateľovi Mariánovi Kočnerovi ako objednávateľovi a Alene Zsuzsovej ako sprostredkovateľke sa podľa súdneho rozhodnutia účasť na vražde obžalobe dokázať nepodarilo.

Napriek tomu obaja ostávajú za mrežami, Kočner za zmenkyZsuzsová za účasť na vražde primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka.

Prezidentské voľby v USA (3. november)

Tak ako kontroverzným podnikateľom bol Donald Trump, tak bude kontroverzným aj obdobie jeho prezidentského úradu.

Hoci má americký prezident množstvo zanietených podporovateľov, kampaň, ktorá pred novembrovými voľbami povstala proti nemu, vyniesla do kresla najsilnejšieho muža planéty Joea Bidena.

Aj keď sa kontroverziám nevyhli ani samotné voľby a Trumpovi sa uznať porážku príliš nechce, nič to nemení na tom, že v januári sa z Bieleho domu odsťahuje.

Ďalšie udalosti

Rozhodne jedným z najsmutnejších dní roka 2020 na Slovensku bol 11. jún, kedy pri útoku v základnej škole vo Vrútkach vyhasli dva životy.

Vo svete bol najtragickejším 4. august, kedy pri výbuchu v prístave v libanonskom hlavnom meste Bejrút vyhaslo viac ako 200 životov.

27. septembra sa opäť začalo bojovať v Náhornom Karabachu. Ozbrojený konflikt medzi Arménskom a Azerbajdžanom ukončila mierová dohoda začiatkom novembra, dokedy si však boje podľa odhadov vyžiadali niekoľko tisíc obetí.

Terorizmus sa Európanom pripomenul koncom októbra, kedy v bazilike Notre­-Dame vo francúzskom Nice došlo k útoku nožom, pri ktorom zahynuli traja ľudia. Jedna žena mala dokonca prísť o hlavu.

Politickou udalosťou EÚ sa dá označiť do slepej uličky vedúce vyjednávanie o obchodnej dohode s Veľkou Britániou, ktorá európske spoločenstvo opustila ešte v januári tohto roka a od 31. decembra prestane platiť doterajšie prechodné obdobie.

ano, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…